Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małżeństwa homoseksualne - Obama nie protestuje

0
Podziel się

Republikanie twierdzą, że Obama usiłuje zyskać względy lewicy, gdzie aktywne jest lobby gejowskie.

Małżeństwa homoseksualne - Obama nie protestuje
(ec.europa.eu)
bEifcEyJ

Prezydent USA Barack Obama zmienił zdanie w sprawie małżeństw homoseksualistów. Jego rząd oznajmił, że nie będzie już bronić w sądach prawa federalnego, które nie uznaje legalności takich małżeństw, dozwolonych w niektórych stanach.

O decyzji administracji zawiadomił prokurator generalny Eric Holder. Jest to kolejne ostatnio zwycięstwo gejów i lesbijek w walce o pełne równouprawnienie. W grudniu zniesiono zakaz służby jawnych homoseksualistów w wojsku.

Prawo zwane _ Ustawą o obronie małżeństwa _ uchwalił w latach 90. Kongres i podpisał je ówczesny prezydent Bill Clinton. Na jego podstawie geje i lesbijki, którzy pobrali się w stanach, gdzie takie małżeństwa są legalne, nie mogą pobierać świadczeń federalnych przysługujących małżeństwom heteroseksualnym.

bEifcEyL

[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t37749.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;zgody;na;malzenstwa;homoseksualne,52,0,761908.html) Nie ma zgody na małżeństwa homoseksualne
Ustawa została zaskarżona do sądów przez obrońców praw homoseksualistów, którzy podważają jej zgodność z konstytucją USA. Jeden z jej przepisów mówi o równości obywateli wobec prawa i jest zwykle cytowany w walce z dyskryminacją. Prawnicy administracji dotychczas bronili w sądach Ustawy o obronie małżeństwa.

Obecną decyzję rządu Republikanie tłumaczą względami politycznymi. Twierdzą, że Obama usiłuje w ten sposób zyskać względy lewicy Partii Demokratycznej, gdzie aktywne jest lobby gejowskie.

W pięciu stanach USA i w stołecznym dystrykcie Waszyngton zalegalizowano małżeństwa homoseksualne. Niedługo dojdzie do tego prawdopodobnie też w stanie Maryland.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t132058.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/republikanie;chca;ciec;obama;grozi;wetem,236,0,773100.html) Republikanie chcą cięć. Obama grozi wetem O 61 mld dolarów Republikanie chcą zmniejszyć wydatki budżetowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t129857.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;proponuje;pakt;republikanom,126,0,759166.html) Obama proponuje pakt republikanom Prezydent wzywa opozycję do debaty nad tworzeniem nowych miejsc pracy i obniżeniem deficytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanom;bedzie;latwiej;jezdzic;na;kube,89,0,754009.html) Amerykanom będzie łatwiej jeździć na Kubę Prezydent Barack Obama ogłosił, że zamierza złagodzić ograniczenia podróży na wyspę.
bEifcEzm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)