Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
straż graniczna
21.08.2014 15:22

Mały ruch graniczny. Straż Graniczna ostrzega

Służby zatrzymały kolejne osoby nielegalnie przebywające w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR NIEMIEC/East News)

Straż Graniczna przypomina cudzoziemcom, że wyjazd poza strefę małego ruchu granicznego, jeśli przekroczyli granicę nie na podstawie ważnej wizy, a jedynie zezwolenia na przebywanie w strefie, jest nielegalny.

W gminie Filipów (Podlaskie) Straż Graniczna zatrzymała dwoje Rosjan, którzy nielegalnie przebywali poza strefą małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim Rosji. Cudzoziemców ukarano stuzłotowym mandatem i półrocznym zakazem wjazdu do Polski - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG Katarzyna Zdanowicz.

Jak dodała, Rosjan zatrzymano do rutynowej kontroli drogowej. Wówczas okazało się, że legitymują się jedynie zezwoleniem małego ruchu granicznego, dzięki któremu przekroczyli granicę przez przejście Gołdap-Gusiew. _ Wyjazd poza tę strefę jest możliwy jedynie wówczas, gdy cudzoziemiec posiada wizę i na jej podstawie przekroczył granicę _ - zaznaczyła Zdanowicz.

Strefa małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim Rosji obejmuje część powiatów i miast w województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim. W województwie pomorskim: miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski. W województwie warmińsko-mazurskim: miasta Olsztyn i Elbląg oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

Granicę można przekraczać i przebywać w tej strefie na podstawie specjalnych zezwoleń, wydawanych mieszkańcom strefy przygranicznej.

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG odnotowali dziesięć podobnych przypadków przebywania poza strefą małego ruchu granicznego obywateli Rosji z obwodu kaliningradzkiego.

Województwo podlaskie nie znajduje się w strefie małego ruchu granicznego. Od kilku lat trwają jednak zabiegi o wprowadzenie go z Białorusią, co mogłoby korzystnie wpłynąć na kontakty handlowe, społeczne i kulturalne w strefie przygranicznej z tym krajem.

Procedura po stronie polskiej została zakończona w połowie 2010 roku. Od tamtej pory, mimo kilkukrotnych przynajmniej deklaracji przedstawicieli administracji białoruskiej, działania po tamtej stronie nie zostały dopełnione.

Czytaj więcej w Money.pl
Biały konwój czeka na decyzję Ukrainy Nad ranem agencja prasowa RIA Nowosti - powołując się na źródło obeznane z sytuacją - napisała, że ciężarówki przekroczą granicę po uzgodnieniu wszelkich niezbędnych procedur. O jakie procedury chodzi - nie uściśliła.
Rosyjski konwój nie wjedzie na Ukrainę Władze ukraińskie nie wpuszczą na terytorium państwa eskorty konwoju złożonej z przedstawicieli rosyjskiego resortu do spraw sytuacji nadzwyczajnych lub rosyjskich żołnierzy.
Poważny pożar w centrum Zakopanego. Są ranni Według strażaków prawdopodobnie wybuchła butla z gazem.
Tagi: straż graniczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz