Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Majdan pustoszeje. Aktywiści zwalniają zajmowane budynki

0
Podziel się:

Milicja nie kontroluje całkowicie sytuacji w centrum Kijowa - stwierdził prokurator.

Majdan pustoszeje. Aktywiści zwalniają zajmowane budynki
(Youtube/PRTSCR)

Manifestujący na Majdanie Niepodległości w Kijowie ludzie powoli opuszczają budynki, które przejęli podczas trwających od listopada do końca lutego akcji przeciwko ekipie ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Aktywiści oswobodzili dotychczas siedem budynków administracyjnych; pod ich kontrolą nadal pozostaje 12 - oświadczył we wtorek prokurator Kijowa Serhij Jułdaszew. Podczas spotkania z przedstawicielem specjalnej misji monitoringowej OBWE Peterem Steidlem prokurator podkreślił, że działacze radykalnego Prawego Sektora i samoobrony Majdanu opuścili zajmowane budynki dobrowolnie.

_ - Siły nikt wobec nich nie stosował. Milicja przekonywała i wyjaśniała aktywistom, że powinni opuścić te pomieszczenia, by pracujący w nich ludzie mieli dostęp do swoich miejsc pracy _ - powiedział Jułdaszew cytowany w komunikacie prokuratury.

Ludzie Majdanu opuścili już m.in. siedziby ukraińskiej rady radiofonii i telewizji, zarządu budownictwa, Związku Architektów Ukrainy i Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy. Nadal zajmują jednak 12 innych budynków, w tym Pałac Październikowy i Ukraiński Dom.

_ - Według informacji milicji w tych dwóch budynkach może znajdować się duża ilość broni. Przedstawiciele samoobrony (Majdanu) nie wykazują na razie chęci ich opuszczenia _ - zaznaczył Jułdaszew. Prokurator przywołał wyniki badań opinii publicznej, zgodnie z którymi 82 procent mieszkańców Kijowa negatywnie ocenia istnienie miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości.

_ - Zmuszeni jesteśmy skonstatować, że na terytorium Majdanu popełnianych jest dużo przestępstw. Chodzi o przestępstwa ciężkie i bardzo ciężkie. Mówimy dziś o tym, że milicja nie kontroluje całkowicie sytuacji w centrum Kijowa. Jednocześnie jednak wielu ludzi sprzeciwia się siłowemu rozpędzeniu Majdanu, a więc powinniśmy szukać instrumentów, by oczyścić ulice i uniknąć przy tym zamieszek _ - zaznaczył Jułdaszew.

W poniedziałek szef MSW Ukrainy Arsen Awakow ocenił, że ludzie, którzy znajdują się dziś w miasteczku namiotowym na Majdanie, działają na rzecz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
. _ - Zamiast marnować czas w centrum stolicy powinni wziąć w ręce broń i iść na front, by tam walczyć o Ukrainę _ - oświadczył.

Awakow zapowiedział, że milicja będzie zwalczać tych, którzy pod przykrywką Majdanu dopuszczają się łamania prawa. _ MSW ma plan rozwiązania tego problemu. Wszystko odbędzie się bardzo ładnie, lecz jeśli zajdzie potrzeba, to zostaną zastosowane zdecydowane argumenty _ - podkreślił.

Demonstrujący na Majdanie zajęli plac w listopadzie 2013 roku, protestując przeciwko polityce ówczesnego prezydenta Ukrainy Janukowycza. Po jego obaleniu i wyborach prezydenckich w maju zapowiedzieli, że utrzymają obóz w centrum Kijowa, by mieć wpływ na nowych rządzących.

Czytaj więcej w Money.pl
Tłumaczą się z słów o snajperach z Majdanu Nagranie kontrowersyjnej rozmowy szefa MSZ Urmasa Paeta i szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton jest autentyczne.
Pierwszy od dawna spokojny dzień w Kijowie Opozycjoniści na Majdanie odpoczywają, po głównej ulicy Kijowa spacerują setki ludzi.
SLD wzywa do działań w sprawie Ukrainy Partia chce także informacji rządu sprawie Ukrainy i debaty sejmowej.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)