Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Amber Gold
22.08.2012 13:31

Majątek Marcina P. i Amber Gold sprawdzany przez śledczych

Według mediów podejrzany Marcin P. wraz z żoną są właścicielami m.in. czterech apartamentów i dworku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

*Majątek prywatny podejrzanego Marcina P. oraz majątek kierowanej przez niego spółki Amber Gold jest przedmiotem ustaleń śledczych - * *mówi prokurator Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. *

Prokurator przyznał, że prokuratura ma możliwości zabezpieczenia majątku. Nie wyklucza, że konkretne decyzje w tym zakresie mogą być podjęte jeszcze w tym tygodniu.

Według mediów podejrzany Marcin P. wraz z żoną są właścicielami m.in. czterech apartamentów położonych w atrakcyjnej lokalizacji w Gdańsku oraz zabytkowego dworku (do remontu) w Rusocinie k. Pruszcza Gdańskiego.

Szelągowski przypomniał, że prokuratura zajęła kruszce o nieustalonej jeszcze przez prokuraturę wartości (śledczy zabezpieczyli 57 kg złota, kg platyny oraz mniej niż kilogram srebra podczas przeszukania siedzib spółek i obiektów mających związek z działalnością Amber Gold), a sąd, w związku z wpływającymi do sądu wnioskami o ogłoszenie upadłości, ustanowił tymczasowego zarządcę dla spółki Amber Gold. Podkreślił, że w tej chwili majątek spółki jest w wyłącznej dyspozycji osoby upoważnionej do tego przez sąd, czyli tymczasowego zarządcy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, sprawdzając majątek Amber Gold, uzyskała informację o flocie ponad 100 samochodów - poinformował rzecznik agencji Maciej Karczyński. _ - Informacje o tych samochodach przekazaliśmy tymczasowemu zarządcy _ - dodał.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że auta odnaleziono w całym kraju. ABW uzyskała informacje o nich od osób zarządzających w spółce flotą. Samochody zostaną teraz prawdopodobnie ściągnięte do Gdańska. - _ Nie mam informacji w tym zakresie, to już zależy od likwidatora _ - powiedział pytany o to Karczyński.

Według komunikatu Amber Gold z 8 sierpnia, posiadała ona flotę samochodów o wartości rynkowej około 8 mln zł. Spółka podała wówczas, że _ posiada majątek o wartości 149,5 mln zł w postaci m.in. metali szlachetnych i nieruchomości _.

Według komunikatu, w skład majątku (aktywów) Amber Gold wchodzą (oprócz wspomnianych samochodów): metale szlachetne o wartości ok. 60 mln zł, nieruchomości o wartości ok. 35 mln zł, w tym kamienice w historycznym centrum Gdańska, ok. 17,5 mln zł na rachunku bankowym, udzielone pożyczki o wartości ok. 15 mln zł, a także sprzęt elektroniczny o wartości ok. 7 mln zł i wyposażenie o wartości rynkowej ok. 4 mln zł. Do swego majątku spółka zaliczyła też wartości niematerialne i prawne, w tym licencje o wartości ok. 3 mln zł.

Jak poinformował prawnik kancelarii Prawnej Dobrzyniecki & Partners Law Office LLP Piotr Biegasiewicz, kancelaria oferuje pomoc ABW w sfinansowaniu kosztów przechowania samochodów należących do spółki Amber Gold.

Biegasiewicz powiedział, że _ zobowiązał się w rozmowie z oficerem ABW, że kancelaria może sponsorować parking _. Jak mówił, koszta przechowania mogą wynieść setki tysięcy złotych i kancelaria może je pokryć.

_ - Istnieje furtka w Kodeksie postępowania karnego, która umożliwia skorzystanie ABW z naszej pomocy _ - tłumaczył. Dodał, że otrzymał potwierdzenie, że faktycznie służby zlokalizowały 112 samochodów należących do Amber Gold.

Szelągowski powiedział, że w odniesieniu zarówno do majątku podejrzanego Marcina P., jak i spółki Amber Gold, trwają działania związane z jego ujawnianiem. Przyznał, że _ na obecnym etapie trudno jest jednoznacznie określić, na których z ujawnianych przedmiotów zostanie dokonane zabezpieczenie majątkowe, a które staną się dowodem rzeczowym _.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działa od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji. Około 7 tys. klientów parabanku miało powierzyć spółce ok. 80 mln zł. Prezesowi Amber Gold Marcinowi P. w piątek prokuratura postawiła sześć zarzutów.

Tagi: Amber Gold, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz