Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Mafia we Włoszech również korzysta z unijnych dotacji

0
Podziel się:

Jajka, mąka i pistolety; mafia chwyta za widelec, a miliardy euro rosną jej jak na drożdżach.

Mafia we Włoszech również korzysta z unijnych dotacji
(CrazyD/iStockphoto)

Włoskie mafie, korzystając także z unijnych funduszy, produkują żywność, zarówno tę z certyfikatami najwyższej jakości, jak i podrobioną - wynika z raportu przedstawionego przez media. Gangi dyktują też ceny żywności i rzucają wyzwanie potentatom na rynku.

_ Jajka, mąka i pistolety; mafia chwyta za widelec, a miliardy euro rosną jej jak na drożdżach _ - tak agencja Ansa opisuje zaangażowanie organizacji przestępczych w produkcję żywności. Mafie przeniosły swe zainteresowanie na ten sektor po wybuchu kryzysu na rynku budowlanym, w którym obecne były tradycyjnie od lat.

Obliczono, że sycylijska cosa nostra zanotowała w ciągu roku zyski w wysokości 14 miliardów euro z produkcji żywności.

Jak się zauważa, mafijna strategia na tym rynku polega na tym, by zaspokoić potrzeby wszystkich; dlatego produkuje zarówno żywność wysokiej jakości, jak i podrobioną. Kontrolowane przez neapolitańską kamorrę czy cosa nostra zakłady produkują zatem zarówno najwyższej klasy autentyczne artykuły z regionalnymi certyfikatami, jak i takie, które nie spełniają wymaganych norm.

Stosując całą serię oszustw gangi czerpią garściami także z funduszy UE. Według najnowszych danych, podanych przez Ansę, w ciągu niespełna dwóch lat przestępstwa dotyczące nielegalnego korzystania z funduszy państwa i Unii Europejskiej wzrosły więcej niż trzykrotnie. Specjalna komórka karabinierów do walki z oszustwami stwierdziła, że w prawie trzech czwartych przypadków finansowania projektów i inwestycji doszło do naruszenia prawa.

Ustalono, że mafiosi wchodząc na rynek produkcji żywności stosują zawsze metodę, która nie budzi podejrzeń. Po unijne fundusze na rolnictwo zwracają się podstawieni drobni inwestorzy, którzy proszą o kwoty poniżej 150 tysięcy euro. Do tego pułapu nie jest wymagany certyfikat kontroli antymafijnych, w czasie których sprawdza się, czy wnioskodawca nie jest w powiązany z przestępczością zorganizowaną.

W korumpowaniu urzędników i kontrolerów, rozpatrujących wnioski specjalizuje się zwłaszcza kalabryjska 'ndrangheta. Dzięki temu wnioski o unijne fundusze składają nawet żony ukrywających się mafiosów.

Ujawnionymi dotychczas przypadkami takich oszustw zajmuje się prokuratura do walki z mafią. Na procesy w tych sprawach czeka 900 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 9,2 mln zł trafi do dolnośląskich samorządów Łącznie ponad 9,2 miliony złotych unijnej dotacji trafi do dolnośląskich samorządów. Środki te umożliwią przygotowanie wniosków na modernizację ośmiu oczyszczalni ścieków i budowy 150 kilometrów kanalizacji. Spółki komunalne i samorządy z Dolnego Śląska pozyskały ponad 9,2 miliony złotych w unijnym konkursie, dzięki czemu będą mogły być przygotowane nowe wnioski, które obejmą modernizację ośmiu oczyszczalni ścieków ...
Policja konfiskuje ogromny majątek mafioza Brygada do walki z mafią zajęła trzy kamieniołomy, 26 działek, 12 kont bankowych, cztery wille i kilka sklepów należących do 47-letniego Stefano Parry.
Mafia staje się coraz silniejsza. Gdzie? Klany mafijne z południa Włoch, okopując się na giełdzie mediolańskiej, podejmują działalność w zamożnych gminach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)