Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Macierewicz złożył doniesienie na wojskową prokuraturę

0
Podziel się:

- Występuję przeciwko prokuratorom wojskowym, żądając natychmiastowego odsunięcia ich od śledztwa w sprawie Smoleńska - powiedział poseł PiS.

Macierewicz złożył doniesienie na wojskową prokuraturę
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojskowych prokuratorów. Zarzuca im przekazanie dziennikarzom tajnych informacji ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Macierewicz ponadto żąda odsunięcia prokuratorów od prowadzenia śledztwa. Szef zespołu parlamentarnego powiedział dziennikarzom w Sejmie, że zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa przez rzecznika Naczelnej Prokuratury Wojskowej kpt. Marcina Maksjana oraz prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta _ ze względu na szczególną wagę sprawy _.

_ - Występuję przeciwko prokuratorom wojskowym, żądając natychmiastowego odsunięcia ich od śledztwa i wszczęcia postępowania wobec kpt. Marcina Maksjana w szczególności, ale nie tylko. Okazuje się, że prokuratorzy są źródłem wycieków, których używają do politycznych celów. Porozumieli się z Gazetą Wyborczą, której przekazują tajne informacje ze śledztwa _ - powiedział Macierewicz.

W ten sposób szef zespołu parlamentarnego zareagował na publikację _ Gazety Wyborczej _, która pisze o _ kompromitacji ekspertów Macierewicza _. _ GW _ podaje, że eksperci zespołu Macierewicza _ przedstawili w prokuraturze swe kompetencje, nie przedstawili dowodów na wybuch tupolewa _. Wojskowa prokuratura, która bada katastrofę smoleńską, przesłuchała autorów najgłośniejszych hipotez o zamachu. Od pełnomocników rodzin ofiar _ GW _ dowiedziała się, że byli to profesorowie: Wiesław Binienda, Jan Obrębski i prawdopodobnie Jacek Rońda. _ Żaden nie jest specjalistą od lotnictwa ani katastrof _ - pisze _ GW _.

Rzecznik prokuratury kpt. Marcin Maksjan poinformował _ GW _, że _ żaden nie przekazał materiałów i danych, które stanowiły podstawę do prezentowanych wcześniej wniosków _.

W zawiadomieniu Macierewicz zarzuca wojskowym prokuratorom, że złamali m.in. art. 239 kodeksu karnego, według którego ten _ kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat _. Powołuje się również na art. 241 kk mówiący, że _ kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _.

Szef zespołu oskarża też prokuratorów, że złamali art. 231 kodeksu karnego, zgodnie z którym _ funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 _.

W uzasadnieniu zawiadomienia Macierewicz pisze, że zarówno Naczelna Prokuratura Wojskowa jak i Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wielokrotnie podkreślały, _ jak wielkie szkody dla śledztwa smoleńskiego wynikają z ujawniania w mediach informacji z tego postępowania _. Dodaje, że ujawnienie w mediach informacji ze śledztwa było powodem wydania przez wojskowych prokuratorów zakazu kopiowania przez pokrzywdzonych i ich pełnomocników akt śledztwa.

_ - Prokuratura łamie prawo, zasady chroniące zeznania i materiał w śledztwie, po to, żeby forsować w sposób wybiórczy i stronniczy pewną polityczną tezę, atakując zespół parlamentarny i niezależnych ekspertów _ - mówił Macierewicz podczas konferencji.

Prof. Wiesław Binienda w rozmowie z PAP wyraził oburzenie publikacją _ Gazety Wyborczej _; zarzucił jej kłamstwo i stwierdził, że podałby redakcję do sądu, gdyby tylko - jak mówił - miał czas na procesowanie się.

Odniósł się m.in. do stwierdzenia _ GW _, że nie przekazał śledczym symulacji, która ma dowodzić, że skrzydło Tu-154M powinno wytrzymać uderzenie z brzozą. Według gazety prof. Binienda miał powiedzieć prokuratorom, że nie jest dysponentem tych materiałów ani programu komputerowego.

_ - Wszystkie wyniki moich badań były prezentowane na wielu konferencjach, są publicznie dostępne i wręczone prokuraturze przez Antoniego Macierewicza. Odmówiłem prokuraturze jedynie podania nazwisk wszystkich moich doktorantów. To jest prywatna informacja. Doktoranci nie mają nic wspólnego z politycznymi rozgrywkami w Polsce. Robią prace pod moim kierunkiem i całej komisji profesorskiej. Nasza praca jest opublikowana w oficjalnym międzynarodowym żurnalu _ - podkreślił ekspert współpracujący z zespołem Macierewicza.

Dodał, że część pensji, którą otrzymuje od Uniwersytetu w Akron w USA na prace naukową, przeznacza na badania aspektów katastrofy Tu-154M. _ Wszystkie wyniki, wynalazki, opracowania są własnością uczelni. Mam prawo do publikowania wyników i taka jest forma przekazu do opinii publicznej. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć co jest w moim komputerze może wystąpić o pomoc prawną do USA i zwrócić się o to do uczelni _ - zaznaczył. Binienda zaznaczył, że w październiku podczas drugiej konferencji smoleńskiej przedstawi dalsze, dotychczas niepublikowane, rezultaty swoich prac.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)