Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Macierewicz: Zawiadomienie ws. Parulskiego

0
Podziel się:

Antoni Macierewicz zapowiedział, że jego zespół złoży w najbliższym czasie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gen. Krzysztofa Parulskiego.

Macierewicz: Zawiadomienie ws. Parulskiego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Antoni Macierewicz (PiS) zapowiedział, że parlamentarny zespół ds. zbadania katastrofy smoleńskiej złoży w najbliższym czasie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Naczelnego Prokuratora Wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego.

Macierewicz podczas dzisiejszego posiedzenia zespołu zaprezentował listę zarzutów wobec Parulskiego - wśród nich m.in. taki, że jako szef NPW nie skierował prokuratorów, by uczestniczyli w przeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, z wyjątkiem sekcji zwłok prezydenta Lech Kaczyńskiego. Poseł PiS powiedział też, że Parulski nie doprowadził do zabezpieczenia miejsca katastrofy oraz sporządzenia dokumentacji fotograficznej i topograficznej terenu, a także nie zabezpieczył czarnych skrzynek i innych ważnych dowodów takich jak telefon satelitarny prezydenta.

Przed posiedzeniem zespołu Macierewicz w rozmowie z dziennikarzami wyraził opinię, że w związku z wynikami nowych badań nagrań z kokpitu Tu 154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, należy powołać nową komisję badającą przyczyny katastrofy. Jak ocenił, polski raport opierał się na fałszywych danych.

_ Rzeczpospolita _ napisała w piątek, że według ustaleń biegłych Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, słowa, które komisja Jerzego Millera i rosyjski MAK przypisywały dowódcy sił lotniczych gen. Andrzejowi Błasikowi, w rzeczywistości wypowiadał mjr Robert Grzywna, drugi pilot tupolewa.

_ Wedle mojej wiedzy, ekspertyza nie polega na tym, że wprost mówi się, że nie ma tam gen. Błasika, ale wymienia enumeratywnie osoby, których głosy zidentyfikowano w kokpicie i stwierdza się, że pozostałych głosów nie można w żaden sposób zidentyfikować. Wśród zidentyfikowanych nie ma głosu gen. Błasika _ - powiedział Macierewicz w piątek dziennikarzom.

Według szefa parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej oznacza to, że _ dokumentacja, którą dotychczas publikowano, była mniej lub bardziej świadomie sfałszowana _.

_ To oznacza, że raport ministra Jerzego Millera (który kierował komisją badającą przyczyny katastrofy - PAP) opierał się na fałszywych informacjach, a raport MAK także był raportem sfałszowanym _ - uważa Macierewicz. _ Raport Millera został sfałszowany. Kto to zrobił, tego nie wiem, ale opierał się na fałszywych danych _ - dodał.

Macierewicz uważa, że nowe badania ekspertów sprawiają, że konieczne jest powołanie na nowo komisji badania wypadków lotniczych, a _ na pewno zmianę obsady prokuratury, która prowadzi to śledztwo _. Jak ocenił, jest to drugi drastyczny wypadek fałszerstwa dokumentacji, a pierwszym były - według niego - dokumenty z badania zwłok Zbigniewa Wassermanna.

Jak powiedział Macierewicz, zespół w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej pod kierownictwem gen. Krzysztofa Parulskiego _ nie jest w stanie prowadzić w sposób prawidłowy tego postępowania _.

Czytaj więcej o konflikcie prokuratur
Parulski na przegranej pozycji. To opinia... Poseł Ruchu Palikota ocenia, że współpraca na linii prokuratura wojskowa i cywilna, w aspekcie ostatnich dramatycznych wydarzeń, jest bardzo utrudniona.
Konflikt prokuratur. Spotkają się z prezydentem Andrzej Seremet i Krzysztof Parulski mają rozmawiać z prezydentem o samobójczej próbie prok. Mikołaja Przybyła. Przybył został zoperowany w Poznaniu, jego stan jest dobry.
Parulski: Ten konflikt jest wykreowany Naczelny Prokurator Wojskowy Parulski uważa, że wykreowano sztuczny konflikt między nim a Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)