Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Macierewicz zaproponował rządowi Tuska debatę Smoleńską

0
Podziel się:

Poseł PiS zaproponował, by zorganizować debatę ekspertów rządowych, oraz parlamentarnego zespołu zajmującego się tą sprawą.

Macierewicz zaproponował rządowi Tuska debatę Smoleńską
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Antoni Macierewicz (PiS) zaproponował, by pod koniec stycznia 2013 r. na jednym z warszawskich uniwersytetów odbyła się debata ekspertów rządowych, którzy badali katastrofę smoleńską oraz ekspertów parlamentarnego zespołu zajmującego się tą sprawą, którym on kieruje.

_ - Wydaje się, że po odnalezieniu śladów materiałów wybuchowych pod Smoleńskiem, we wraku, doszliśmy do pewnego stanu, który musi uzyskać naszą reakcję, który musi uzyskać nową jakość _ - powiedział Macierewicz konferencji prasowej.

Dlatego zwrócił się do strony rządowej i do ekspertów komisji, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller, o _ podjęcie otwartej, uczciwej, obiektywnej, profesjonalnej dyskusji, najlepiej na jednym z uniwersytetów warszawskich _.

Według niego podczas takiej debaty, w obecności mediów, będzie można _ przedyskutować wszystkie kwestie i przedstawić wszystkie argumenty na rzecz wersji, której próbowała dotychczas bronić strona rządowa, a także tych informacji, tych eksperymentów i analiz, które zebrał i przedstawia zespół parlamentarny _.

Macierewicz powiedział, że debata powinna dotyczyć przynajmniej trzech obszarów: _ przygotowań do wylotu, zwłaszcza gwarancji zabezpieczenia kwestii technicznych, kwestii bezpieczeństwa fizycznego i dyplomatycznego, samego przebiegu katastrofy, i oczywiście norm i sposobów analizowania, używania narzędzi prawnych dla wyjaśnienia tragedii _.

_ Te trzy obszary powinny być przedmiotem profesjonalnej, obiektywnej, niepolitycznej dyskusji ekspertów obu stron - do tego wzywamy _ - powiedział poseł PiS. Jak dodał, jest już wstępna zgoda jednego z uniwersytetów warszawskich i w końcu stycznia przyszłego roku taka debata mogłaby się odbyć.

_ - Liczymy na to, że pan Donald Tusk, że jego eksperci nie umkną pola, że stawią się do tej debaty. Ona jest Polsce bardzo potrzebna i dla wyjaśnienia dramatu smoleńskiego niezbędna _ - powiedział Macierewicz.

Dopytywany, kto konkretnie miałby wziąć udział w debacie, powiedział, że chodzi o debatę ekspertów i - jak dodał - _ strona rządowa może wystawić osoby, które uzna za słuszne _.

Jeśli chodzi o ekspertów parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, Macierewicz wymienił nazwiska prof. Wiesława Biniendy, prof. Kazimierza Nowaczyka, dr. Grzegorza Szuladzińskiego, dr. Wacława Berczyńskiego.

Poseł PiS dodał, że chodzi o ten zestaw nazwisk ekspertów zespołu parlamentarnego, który - jak mówił - _ doprowadził do sformułowania najprawdopodobniejszej, najpełniejszej, najbardziej kompetentnej i naukowo zweryfikowanej hipotezy tego, co naprawdę się zdarzyło nad Smoleńskiem _.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS nie wierzy prokuratorom. "Tam był trotyl" We wraku Tu 154M znaleziono ślady materiałów wybuchowych - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.
Donald Tusk: PiS realizuje niepolskie interesy Premier: _ Profesor Brzeziński powiedział głośno to, co myśli większość Polaków _. Jego zdaniem teorie o zamachu to _ głupota albo cyniczna gra _.
Wojna z Rosją o wrak. Padają coraz ostrzejsze słowa - _ Domagamy się niezmiennie realizacji obietnicy prezydenta Rosji, zwrotu Tu-154M _ - oświadczył ostro Szef MSZ. Kreml komentuje jego słowa, a premier mówi o _ arogancji Rosjan _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)