Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Macierewicz wyniósł dokumenty wywiadu? Będzie śledztwo

0
Podziel się:

Sąd zbada zażalenie Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o wydanie kartotek operacyjnych oraz teczek tajnych akt operacyjnych oraz korzystanie z bazy danych przez osoby bez wymaganych procedur.

Macierewicz wyniósł dokumenty wywiadu? Będzie śledztwo
(PAP/Tomasz Gzell)

W marcu sąd zbada zażalenie Służby Kontrwywiadu Wojskowego na umorzenie śledztwa ws. przekroczenia w 2007 r. uprawnień przez oficerów SKW. Według MSW od odejścia Antoniego Macierewicza z funkcji państwowych ochrona kluczowych danych służb jest _ na najwyższym poziomie _.

_ Gazeta Wyborcza _ podała, że gdy PiS przegrało wybory w 2007 r., z komputerów kontrwywiadu wojskowego kierowanego przez Antoniego Macierewicza skopiowano i wyniesiono bazę danych tysięcy agentów. Zdaniem _ GW _, gdy Macierewicz odchodził z SKW, z jej siedziby wywieziono dokumentację WSI oraz komputerową bazę agentury, którą bezprawnie skopiowano na twarde dyski. Wróciły one do SKW w lipcu 2008 r., ale nie wiadomo, kto miał do nich dostęp, a SKW zawiadomiła o sprawie prokuraturę - dodała _ GW _.

_ Od czasu odejścia z funkcji państwowych pana Antoniego Macierewicza, a także ludzi, których zgromadził, poziom ochrony danych kluczowych w polskich służbach specjalnych jest na najwyższym i właściwym poziomie. To jest wszystko, co mam do powiedzenia w tej sprawie _ - powiedział dziennikarzom w czwartek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdziła tego dnia, że od 2008 r. prowadziła śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy SKW oraz w sprawie bezprawnego ujawnienia informacji opatrzonych klauzulami _ tajne _ i _ ściśle tajne _.

Jak podał rzecznik prokuratury Przemysław Nowak, przedmiotem tajnego śledztwa było: udostępnienie albo wydanie ze składnicy kartotek operacyjnych oraz teczek tajnych akt operacyjnych oraz korzystanie z elektronicznej bazy danych przez ustalone i nieustalone osoby bez wymaganych procedur, a także nieuprawnione skopiowanie 4-5 października 2007 r. bazy danych ewidencji operacyjnej na twardy dysk komputera zewnętrznego, który wyniesiono z kabiny ekranującej bez udokumentowania i właściwej ochrony.

Nowak ujawnił, że w toku śledztwa zarzuty przestępstwa przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego przedstawiono latem i jesienią 2011 r. pięciu funkcjonariuszom SKW (o czym wtedy prokuratura nie informowała). W czerwcu 2012 r. wydano jednak postanowienie o umorzeniu śledztwa przeciw wszystkim podejrzanym - podstawą był _ brak znamion czynów zabronionych _. Nowak nie ujawnił szczegółów tej decyzji.

Od umorzenia odwołał się szef SKW. W lutym 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pozostawił bez rozpoznania zażalenie w zakresie przestępstwa bezprawnego ujawnienia informacji niejawnych. Według Nowaka sąd uznał bowiem, iż SKW nie ma statusu pokrzywdzonego przy tym przestępstwie - a zatem nie była uprawniona do wniesienia zażalenia. W tym zakresie postanowienie jest prawomocne.

W pozostałym zakresie zażalenie SKW na umorzenie nie zostało jeszcze rozpoznane - dodał Nowak. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wyznaczył posiedzenie w tej sprawie na 28 marca.

Czytaj więcej w Money.pl
PO stanie w obronie Antoniego Macierewicza? Polityk Platformy obawia się _ niepotrzebnego spektaklu _. Dotychczas Graś był jednoznacznym zwolennikiem tej inicjatywy.
"Wokół WSI narosło tysiąc mitów i legend" Bronisław Komorowski uważa, że słowa Jarosława Kaczyńskiego o nadejściu czasu rozliczenia zwolenników komisji śledczej w sprawie WSI, to próba zastraszenia.
Macierewicz o matactwach prokuratury Szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej uważa, że bez wyjaśnienia losów próbek pobranych jesienią 2012 roku z foteli samolotu Tu-154M, będą powracać _ podejrzenia matactwa _ ze strony prokuratury wojskowej.
Antoni Macierewicz jednak uniknie kary W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński upublicznił raport z weryfikacji WSI, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)