Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Macierewicz skazany za zniesławienie. Do więzienia nie pójdzie

0
Podziel się:

Sąd skazał posła posła PiS na 10 tys. zł grzywny, uznając go za winnego zniesławienia koncernu ITI i jednego z jego założycieli Mariusza Waltera.

Macierewicz skazany za zniesławienie. Do więzienia nie pójdzie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sąd skazał posła posła PiS* *na 10 tys. zł grzywny, uznając go za winnego zniesławienia koncernu ITI i jednego z jego założycieli Mariusza Waltera. Antoni Macierewicz zarzucił im związki z wojskowymi służbami specjalnymi PRL i o finansowaniu koncernu z FOZZ. Macierewicz zapowiedział apelację.

Wyrok wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli, który uwzględnił prywatny akt oskarżenia złożony przez ITI - o czym podała w środę ITI. Wyrok jest nieprawomocny.

Macierewicz powiedział, że _ oczywiście _ złoży apelację. Jak twierdzi, w toku tego procesu _ w pełni potwierdzona i udowodniona _ została wiarygodność tego, co napisał w raporcie z weryfikacji z WSI. Ponadto - uważa poseł PiS - swymi publicznymi wypowiedziami nigdy nie dał asumptu do tego, by sporządzić taki akt oskarżenia, jaki przeciw niemu skierował Walter.

Wcześniej Macierewicz przegrał też prawomocnie cywilny proces za te same słowa o ITI z 2007 r. We wrześniu 2011 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał mu przeprosić ITI. Był to pierwszy taki prawomocny wyrok wobec b. szefa komisji weryfikacyjnej WSI. Dotychczas wygrywał wszystkie procesy, wytaczane mu przez osoby opisane jako agenci WSI w sygnowanym przez niego raporcie z weryfikacji WSI z 2007 r.

W ujawnionym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie napisano m.in., że wywiad wojskowy PRL _ podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej _ w celu _ ułatwienia plasowania agentury na Zachodzie _. Sygnowany przez Macierewicza raport podawał też, że związany z wywiadem wojskowym szef FOZZ Grzegorz Żemek miał pod koniec lat 80. podjąć na zlecenie wywiadu rozmowy w tej sprawie z firmą ITI i reprezentującymi ją Janem Wejchertem i Mariuszem Walterem.

Po ujawnieniu raportu Macierewicz w wywiadzie dla _ Rzeczpospolitej _, pytany o dowody na to, że ITI powstał dzięki wojskowym służbom, zapewnił, że już je przedstawił i odesłał do zeznań Żemka (skazanego za aferę FOZZ; przyznał, że współpracował z wojskowymi służbami). Spytany _ gdzie papiery _ na poparcie zeznań Żemka, Macierewicz odparł: _ Dlaczego zeznania Żemka złożone pod przysięgą przed komisją nie są dla pani wiarygodne? Przypominam: gdyby kłamał, groziłoby mu osiem lat więzienia. A on mówi wyraźnie: były dwie dziedziny wykorzystywane przez wywiad do lokowania agentury na Zachodzie - międzynarodowy obrót produktami rolnymi i media. W związku z tym - zeznaje Żemek - polecono mu znaleźć ludzi, z pomocą których można było stworzyć koncern medialny. Znał Wejcherta, zwrócił się do niego. Zapytał centralę, czy Wejchert może być. Powiedziano mu, że już z nimi współpracuje i jest dobry. Zaczęli tworzyć koncern medialny. To jest nieinteresujące? _.

Spowodowało to pozwy ITI i założycieli polskiej filii tego koncernu - Wejcherta i Waltera. Były w nich żądania od Macierewicza przeprosin i wpłaty po 100 tys. zł na cel charytatywny. W pozwach Macierewiczowi zarzucano nadszarpnięcie reputacji spółki przez podanie nieprawdy o jej założycielach. Sądy prawomocnie oddaliły już pozew Wejcherta (zmarł). Trwa proces cywilny z pozwu Waltera, który mówił, że ITI nie była przez nikogo finansowana, a on nie był tajnym współpracownikiem służb PRL.

W 2008 r. ówczesny szef MON Bogdan Klich przeprosił Wejcherta, Waltera i ITI za raport. Był to wynik ugody w procesach wytoczonych przez nich MON. Klicha ostro wtedy skrytykował Macierewicz.

Od jesieni 2007 r. warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego przekroczenia uprawnień przez autorów raportu. W 2011 r. wystąpiła ona o uchylenie immunitetu Macierewiczowi, by zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w związku z publikacją raportu o WSI. W styczniu br. prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił wniosek prokuraturze wobec uchybień formalnych i merytorycznych.

Czytaj w Money.pl
Bardzo znany polityk wstępuje do PiS Antoni Macierewicz dwukrotnie startował do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości.
Macierewicz bez immunitetu. Zapłaci mandat Poseł PiS Antoni Macierewicz dobrowolnie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności w związku z wykroczeniem drogowym.
Macierewicz: Parulski zaniedbał Smoleńsk Antoni Macierewicz zapowiedział, że jego zespół złoży w najbliższym czasie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gen. Krzysztofa Parulskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)