Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
03.07.2012 14:41

Macierewicz skarży do prokuratury Tuska i Sikorskiego

Poseł PiS uważa, że doszło do przestępstwa. Przygotowuje kolejne wnioski dla śledczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M złoży w prokuraturze zawiadomienia dotyczące odpowiedzialności m.in. premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego za organizację lotów do Smoleńska w 2010 r. - poinformował Antoni Macierewicz.

Podobne zawiadomienia - jak poinformował Macierewicz na wtorkowej konferencji w Sejmie - będą dotyczyć byłego szefa MON Bogdana Klicha, byłego szefa MSWiA Jerzego Millera, szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego.

_ - Zespół Parlamentarny będzie kierował do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko kolejnym konkretnym osobom, które, według nas, popełniły przestępstwo w trakcie przygotowywania wizyty (prezydenta i premiera w Katyniu) , w tym przeciwko Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi, panu Bogdanowi Klichowi, ministrowi Arabskiemu i panu Sikorskiemu. Te osoby na pewno będą objęte odrębnymi doniesieniami o popełnieniu przestępstwa _ - zapowiedział Macierewicz. Dodał, że liczy, iż _ będą uczciwie przez prokuraturę zanalizowane i podjęte _.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski powiedział, że trudno komentować kolejne działania posła Macierewicza. - _ Macierewicz znowu nas męczy tymi swoimi teoriami spiskowymi, lansuje sam siebie, absorbuje niepotrzebnie prokuraturę idiotycznymi wnioskami _ - powiedział poseł PO.

Olszewski uważa, że decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. była słuszna.

Kolejne wnioski do prokuratury są odpowiedzią zespołu na ogłoszoną przez prokuraturę w poniedziałek decyzję o umorzeniu - z braku znamion przestępstwa - śledztwa dotyczącego organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010. Praska prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie.

W poniedziałek Macierewicz zwrócił się do Prokuratora Generalnego o wznowienie tego postępowania. Macierewicz poinformował również, że złożył tego dnia zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jerzego Millera oraz członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której pracami kierował były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Uzasadniając to zawiadomienie poseł PiS stwierdził, że odczyt parametrów ze wskaźników widocznych na wizualizacji ostatnich minut lotu tupolewa, dołączonej we wrześniu 2011 r. do raportu komisji Millera, jest sprzeczny z wnioskami raportu i z animacją będącą częścią wizualizacji, która wskazywała, że Tu-154M złamał brzozę.

_ - Na wizualizacji stanowiącej załącznik 4.11 do oficjalnego dokumentu państwowego tj. Protokołu, widać bezspornie, że przedstawiona tam trajektoria lotu TU-154M jest całkowicie różna od wartości wyświetlanych jednocześnie na zegarach w kokpicie tego samolotu. (...)Według trajektorii poprowadzonej w oparciu o wizualizację Komisji, minimalna wysokość baryczna, na jakiej znalazł się samolot sekundę przed _zderzeniem _ z brzozą, wynosiła 18 metrów ponad ziemią. Samolot nie mógł utracić fragmentu lewego skrzydła w wyniku kolizji z brzozą, ponieważ w momencie przelotu nad drzewem znajdował się na wysokości 18.6 metra ponad ziemią _"- brzmi fragment uzasadnienia doniesienia.

Czytaj więcej o pracy Antoniego Macierewicza
"Macierewicz to partacz". Co on na to? Antoni Macierewicz szczuje Polaków na Rosję i obydwa nasze kraje na siebie nawzajem - uważa szef MSZ Radosław Sikorski.
Macierewicz: W USA poznali powód katastrofy Według analizy pracującego w USA eksperta, przyczyną katastrofy smoleńskiej były dwa wielkie wstrząsy, a nie uderzenie o brzozę.
Macierewicz się przyznał. Wojnę wymyślił sam Antoni Macierewicz (PiS ) zapewnił, że swoich słów o wypowiedzeniu wojny w związku z katastrofą smoleńską nie konsultował z nikim z władz partii.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, macierewicz, smoleńsk, katastrofa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz