Notowania

zakaz palenia
19.02.2010 07:04

Los palaczy w rękach posłów, głosowanie przełożone

Poprawki zgłoszone przez Platformę Obywatelską łagodzą całkowity zakaz palenia w restauracjach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja: 11:13

Sejm miał dziś głosować nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Dziś rano ten punkt porządku obraz wypadł z programu posiedzenia.

Powodem odwołania głosowanie jest brak opinii MSZ dotyczącej zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej. Decyzję podjęła sejmowa kancelaria.

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy z PiS, działanie MSZ w tej sprawie jest niezrozumiałe. _ Był tydzień na przygotowanie opinii do ustawy, która jest zgodna z prawem europejskim. - To niepoważne, wygląda na to, że to jakaś gra rządu _ - powiedział Piecha.

W Platformie istnieje różnica zdań w sprawie ograniczenia palenia w miejscach publicznych. Cześć posłów chce, by z zakazu palenia wyłączyć lokale gastronomiczne, bary i dyskoteki. Pokazały to m.in. głosowania podczas posiedzeń sejmowej komisji zdrowia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w trzecim czytaniu PO będzie dążyć do wprowadzenia poprawki umożliwiającej tworzenie palarni w barach, restauracjach i dyskotekach.

Projekt w pierwotnym kształcie zakładał niemal całkowity zakaz palenia. Zgłoszone w drugim czytaniu poprawki łagodzą jednak te przepisy.

Platforma Obywatelska zaproponowała, by właściciele lokali o powierzchni przekraczającej 100 metrów kwadratowych mogli przeznaczyć pomieszczenie dla osób palących lub samodzielnie zdecydować, czy lokal będzie przeznaczony w całości dla osób palących lub niepalących.

Jak mówi poseł POMaciej Orzechowski, pierwotny projekt zakładał, że palić będzie można jedynie w domu i w wyznaczonych palarniach. Jeśli chodzi o placówki medyczne - proponowano, by palarnie mogły być organizowane tylko w szpitalach psychiatrycznych. PO proponuje, by palarnie mogły znajdować się także w innych szpitalach.

POSŁUCHAJ POSŁA PO:


Jeśli poprawki PO nie zostaną przyjęte, to palacze będą mogli palić jedynie w domu i kilku wyjątkowych miejscach. -_ Za złamanie zakazu palenia będzie groziła kara grzywny - _ zapowiada poseł Orzechowski.

POSŁUCHAJ POSŁA PO:


Największa partia opozycyjna nie ma jasnego stanowiska. - _ Prawo i Sprawiedliwość, podczas głosowania w sprawie zakazu palenia nie wprowadza dyscypliny klubowej _ - mówi rzecznik klubu PiSMariusz Błaszczak.

POSŁUCHAJ POSŁA PiS:


SLD zagłosuje przeciwko ustawie. PosełRyszard Kaliszjest przeciwnikiem zakazów i liczy na rozsądek

POSŁUCHAJ POSŁA SLD:


Statystki pokazują, że w Polsce co roku z powodu biernego i czynnego palenia umiera około 70 tysięcy osób.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Restauratorzy protestują przeciw zakazowi palenia ]( http://news.money.pl/artykul/restauratorzy;protestuja;przeciw;zakazowi;palenia,41,0,579625.html )
* [ Producenci papierosów przeciwko zakazom palenia w lokalach ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/producenci;papierosow;przeciwko;zakazom;palenia;w;lokalach,15,0,578831.html )
Tagi: zakaz palenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz