Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Londyn blokuje wprowadzenie unijnego zakazu szpiegowania

0
Podziel się:

Zdaniem brytyjskiej gazety Londyn najwyraźniej bez entuzjazmu podchodzi do negocjacji w sprawie unijnego zakazu szpiegowania, częściowo dlatego, że uważa takie rozwiązanie za niepraktyczne.

Londyn blokuje wprowadzenie unijnego zakazu szpiegowania
(Arpingstone/Public domain)

Brytyjski _ The Times _ pisze w piątek o staraniach Niemiec mających na celu opracowanie porozumienia, które zabraniałoby krajom UE szpiegowania się nawzajem. Jednak Londyn ma te plany blokować - donosi gazeta.

_ The Times _ odnotowuje, powołując się na niedawną publikację niemieckiej gazety _ Sueddeutsche Zeitung _, że w Berlinie odbyło się już w tej sprawie kilka rund tajnych rozmów, podczas których próbowano znaleźć formułę możliwą do zaakceptowania przez wszystkie kraje UE. Nie oczekuje się jednak, by Wielka Brytania i Francja zaakceptowały takie rozwiązanie.

Projekt przygotowanego przez Niemcy porozumienia zakłada, że w UE zabronione byłoby szpiegostwo polityczne i gospodarcze. Dopuszczalne byłyby tylko działania wywiadowcze służące uzgodnionym uprzednio celom, takim jak walka z terroryzmem, czy z rozprzestrzenianiem broni masowej zagłady.

_ The Times _ odnotowuje, że Berlin zaczął pracować nad takim porozumieniem po rewelacjach Edwarda Snowdena, byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Zdaniem brytyjskiej gazety Londyn najwyraźniej bez entuzjazmu podchodzi do negocjacji w sprawie unijnego zakazu szpiegowania, _ częściowo dlatego, że uważa takie rozwiązanie za niepraktyczne, a częściowo ze względu na ryzyko ograniczenia bezcennego dzielenia się informacjami wywiadowczymi między W. Brytanią a Stanami Zjednoczonymi _.

Według _ Sueddeutsche Zeitung _, powołującej się na rzeczniczkę rządu Niemiec, kanclerz Merkel zażądała _ uzgodnienia wspólnych standardów wywiadowczych _ w UE i zleciła negocjacje w tej sprawie niemieckiemu wywiadowi (BND). Rozmowom przewodniczy zastępca szefa BND Guido Mueller.

Niemiecka gazeta odnotowała, że brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ jest podejrzewany o przechwytywanie danych na wielką skalę także w Europie. Napisała też, że Francja _ jest w świecie wywiadów tradycyjnie uważana za specjalistkę w zakresie planowego szpiegostwa gospodarczego, także w Europie _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m285641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nsa;zbiera;200;mln;sms-ow;dziennie,178,0,1460402.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NSA zbiera 200 mln SMS-ów dziennie Jak podaje Guardian, każdego dnia przechwytywane alarmy roamingowe pozwalają na ustalenie szczegółów 1,6 mln przekroczeń granic państwowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m250353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dokumenty;nsa;odtajnione;co;w;nich;bylo,189,0,1447101.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dokumenty NSA odtajnione. Co w nich było? Clapper wyjaśnił, że to były prezydent USA George W. Bush wydał zgodę na programy, w ramach których monitorowano podejrzanych o terroryzm
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m289535.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;krytykuja;usa;za;inwigilacje,189,0,1423805.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Zarzuty pod adresem Ameryki są poważne" Kanclerz Merkel i politycy przyszłej koalicji nie szczędzili krytyki pod adresem Waszyngtonu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)