Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Na ulice ruszy autobus dla bezdomnych

0
Podziel się:

To pierwszy w tym sezonie kurs, w trakcie którego można zjeść posiłek, zmienić ubranie, umyć się i skorzystać z pomocy pielęgniarskiej.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Mattox/sxc.hu)

Dyrektor łódzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Wagner podkreśliła, że autobus dla osób bezdomnych i potrzebujących będzie kursował codziennie od godz. 22 do 3, przez całą zimę aż do 15 marca.

Trasa autobusu rozpoczyna się w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady. Kolejne przystanki zaplanowano na łódzkich dworcach kolejowych i autobusowych, w okolicy noclegowni i schronisk oraz w miejscach, gdzie z reguły gromadzą się bezdomni.

_ - Podstawowa pomoc, jaka jest udzielana w autobusie to gorący posiłek, ewentualnie leki i informacja, gdzie bezdomni mogą skorzystać z innych form wsparcia _ - dodała Wagner.

Od 1 grudnia do 15 marca potrzebujący będą mogli skorzystać także ze świetlicy dla bezdomnych prowadzonej przez Łódzkie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Piłsudskiego 119.

Świetlica zapewnia schronienie przed chłodem. Mogą w niej przebywać m.in. osoby, które rano opuszczają noclegownię, a także bezdomni mieszkający na ulicy. W placówce otrzymają gorący posiłek i napoje, mogą uzupełnić i zmienić ubranie, skorzystać z węzła sanitarnego, środków czystości oraz pomocy pielęgniarskiej.

Świetlica jest czynna w godz. 8-16 i dysponuje ok. 60. miejscami, jednak w razie potrzeby - co już zdarzało się w minionym sezonie - czas pracy świetlicy będzie wydłużony - zapowiada dyrektor MOPS.

Łódzki MOPS planuje także powtórne przeprowadzenie liczenia osób bezdomnych. Pierwsza taka akcja miała miejsce w styczniu 2013 roku. Wzięło w niej udział 141 osób, w tym 88 wolontariuszy oraz pracownicy socjalni, bezdomni ze schroniska im. Brata Alberta, pracownicy i streetworkerzy MOPS. Bezpieczeństwo uczestnikom zapewniali strażnicy miejscy i policja.

_ - Zawsze były wątpliwości, ilu bezdomnych żyje na terenie Łodzi. Okazało się, że jest ich 1196. Dowiedzieliśmy się, kim są, z czego się utrzymują, jak długo mieszkają na ulicy i gdzie przebywają najczęściej. Wiele tych danych - zwłaszcza dotyczących miejsc pobytu bezdomnych - na pewno już się zmieniło _ - wyjaśniła Wagner.

Akcję liczenia bezdomnych zaplanowano na noc z 21 na 22 stycznia przyszłego roku. MOPS potrzebuje do niej ok. 200 wolontariuszy, najchętniej studentów pedagogiki, psychologii, socjologii i pracy socjalnej, których będzie poszukiwał m.in. na uczelniach i w internecie.

Wolontariusze otrzymają umowę, ubezpieczenie oraz zaświadczenie o pracy w wolontariacie. Przed wyjściem na ulicę przejdą szkolenia. Będą pracować w grupach, w towarzystwie doświadczonych streetworkerów i pracowników socjalnych oraz policjantów lub strażników miejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Z Łodzi do Wrocławia w 2 godziny? Od dziś Droga ekspresowa S8 łączy Dolny Śląsk z Łodzią i Warszawą. W Łódzkiem trasa ma 114 km długości. Realizacja całej inwestycji wyceniana jest na około 5 mld zł.
Zbudują... choinkę z 200 tys. klocków lego Sześciometrowa choinka wyrośnie w łódzkiej Manufakturze w najbliższy weekend.
Osiedle Villa Park nad Stawami Stefańskiego gotowe Ceny mieszkań wahają się od 5500 zł/mkw do 6500 zł/mkw. Jak informuje inwestor, do tej pory wykupiona została ponad połowa lokali.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)