Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwini dostrzegają zagrożenie dla niepodległości kraju

0
Podziel się:

Po aneksji Krymu ponad połowa mieszkańców Litwy widzi zagrożenie dla
niepodległości kraju - wynika z sondażu.

Litwini dostrzegają zagrożenie dla niepodległości kraju
(Mr. T in DC/CC/Flickr)
bESUQKcB

Po aneksji Krymu ponad połowa mieszkańców Litwy widzi zagrożenie dla niepodległości kraju - wynika z opublikowanego sondażu przeprowadzonego na zamówienie portalu Delfi.

29,2 proc. badanych wyraża opinię, że ostatnio wzrosło zagrożenie dla niepodległości kraju, 22,9 proc. jest zdania, że istniało ono zawsze. 30,6 proc. Litwinów uważa, że żadnego zagrożenia dla kraju nie ma, 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

Z sondażu przeprowadzonego w dniach 15-20 marca, w którym udział wzięło 1007 respondentów wynika też, że w związku z ostatnimi działaniami Rosji na Ukrainie, wśród Litwinów wzrasta liczba osób gotowych bronić swego kraju. Przed czterema laty gotowość obrony kraju wyrażało 29,8 proc., obecnie odsetek ten wzrósł do 41,6.

bESUQKcD

Z najnowszych analiz amerykańskiego wywiadu, do których dotarła telewizja CNN, wynika, że Rosja zgromadziła wystarczające siły, aby planować szybkie zajęcie terenów sięgających aż po Naddniestrze. Amerykanie mówią też o realnym zagrożeniu dla krajów bałtyckich.

We wtorek w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich rozpoczną się dwudniowe ćwiczenia NATO, których celem będzie wykazanie gotowości Sojuszu do realizacji jego zobowiązań.

Krym zmienia strefę czasową. A mieszkańcy na to...

W związku z trwającym kryzysem na Ukrainie USA już na początku marca ogłosiły zwiększenie pomocy militarnej dla sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. Pentagon wysłał dodatkowe sześć myśliwców F-15 do Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji patrolowej wojsk powietrznych Baltic Air Policing.

bESUQKcJ
Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący sondaż w sprawie działań NATO Ponad trzy czwarte Niemców (77 procent) jest przeciwnych wzmocnieniu sił wojskowych na wschodnich rubieżach NATO w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję.
Rosjanie chcą przyłączenia Naddniestrza? Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślił, że Rosja nadal stara się zdestabilizować sytuację w jego kraju.
USA wzmocnią NATO. "By uspokoić sojuszników" Ben Rhodes, doradca prezydenta USA, przyznał że chodzi zarówno o wysłanie dodatkowego sprzętu jak i personelu wojskowego.
Atak Rosji na Ukrainę? NATO ostrzega Szef Paktu ujawnia rozmowy o zwiększeniu militarnego wsparcia dla Ukrainy. W Kijowie trwają czystki za utratę Krymu.
bESUQKde
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)