Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
litwa
19.06.2011 06:47

"Litwa walczy z Polakami. Brońmy się"

Około 300 przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie protestowało w przeciw dyskryminacji mniejszości narodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Około 300 przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie protestowało przed ambasadą USA w Wilnie przeciwko dyskryminacji mniejszości narodowych. Demonstracje przeciw dyskryminacji Polaków na Litwie zorganizowano też w Warszawie oraz kilku miastach USA.

Akcję _ Polacy z RP, Litwy i USA - razem _ zorganizowało stowarzyszenie Memoriae Fidelis przy wsparciu Federacji Organizacji Kresowych, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Oprócz manifestacji w Wilnie i Warszawie zapowiedziano podobne akcje w Chicago i Phoenix.

_ - Jesteśmy tutaj, przed ambasadą USA, ambasadą państwa, które stoi na straży wartości demokratycznych, i mówimy głośno, że na Litwie są naruszenia demokracji, że prawa mniejszości narodowych są pogwałcane, że Litwa walczy ze swoimi obywatelami _ - powiedział w Wilnie przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Przypomniał, że od czasu przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej i NATO sytuacja mniejszości narodowych w kraju się pogarsza. W ubiegłym roku wygasła ustawa o mniejszościach narodowych, a nowa ciągle nie jest przyjęta. Zreorganizowano Departament Mniejszości Narodowych, którzy działał przy rządzie. W marcu została przyjęta ustawa o oświacie, która w ocenie litewskich Polaków, pogarsza warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych i zawęża prawne możliwości uczenia się w języku ojczystym.

_ - Dzisiaj język polski jest eliminowany z naszych szkół. Jutro może być przyjęta ustawa zabraniająca nam pisać w języku ojczystym na nagrobkach. Musimy się bronić i szukać sprzymierzeńców na świecie i ich znajdziemy _ - oświadczył Tomaszewski.

Protestujący zwrócili się z petycją do ambasador USA na Litwie Anne E. Derse. W dokumencie stwierdzono, że _ Litwa, będąc członkiem NATO i Unii Europejskiej, dyskryminuje prawa mniejszości narodowych _. Zaznaczono też, że _ nieprzychylne założenia dla oświaty mniejszości narodowych zostały uprawomocnione wbrew wyrażonej woli _. W petycji przypomina się, że 60 tys. obywateli Litwy zwróciło się do przedstawicieli najwyższych władz kraju z prośbą o niezmienianie założeń nauczania w szkołach mniejszości narodowych, ale _ niestety, wola ta nie została uwzględniona _.

_ - Polska mniejszość na Litwie jest dyskryminowana _ - podkreślają autorzy petycji wystosowanej do ambasador USA i apelują o pośredniczenie w obronie interesów polskiej mniejszości na Litwie.

Protest przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie odbył się też w Warszawie. Zorganizowały go Stowarzyszenie Memoriae Fidelis oraz Federacja Organizacji Kresowych.

Jak powiedział jeden z organizatorów Aleksander Szycht, manifestujących szczególnie zbulwersował nadany niedawno w litewskiej telewizji reality show _ Kocham Litwę _ - jego uczestnicy zrywali polskie napisy z domów w Ejszyszkach.

Demonstranci domagali się zaprzestania _ destrukcji polskiego szkolnictwa _ i przypominali o ciągnącym się od lat problemie z pisownią polskich nazwisk. W Warszawie protestowano też przeciwko udziałowi w inauguracji polskiej prezydencji litewskiej prezydent Dalii Grybauskaite. Demonstranci podkreślali, że w ostatnim czasie podpisała ona ustawę niekorzystną dla polskich szkół na Litwie.

Uczestnicy demonstracji, których było około 30, przemaszerowali sprzed bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego na Rynek Starego Miasta. Skandowali m.in.: _ Precz z litewskim szowinizmem _, _ Język polski w polskich szkołach _ i _ Wileńszczyzna - dom Polaków _. Na transparentach, które nieśli, można było przeczytać m.in.: _ Litewskie rządy na Wileńszczyźnie zaprzeczeniem standardów unijnych _, _ Nie bądźmy obojętni wobec krzywdy Polaków na Litwie _ oraz _ Władze litewskie łamią prawa człowieka _.

Premier Donald Tusk, zapytany o kwestię relacji polsko-litewskich w kontekście sytuacji mniejszości polskiej na Litwie, powiedział: _ Mam jedną metodę postępowania - spokojne, przyjazne i stanowcze upominanie się o respektowanie polskich praw i także polskich emocji na Litwie. Robimy to nieustannie _ - powiedział. Premier dodał, że Polska daje _ bardzo dobry przykład Litwie i Europie _, coraz bardziej pomagając, a nie szkodząc mniejszości litewskiej w Polsce.

_ - Naszą odpowiedzią na różnego rodzaju zaczepki powinno być pokazywanie, że my respektujemy i realizujemy standardy europejskie na najwyższym poziomie i dlatego u nas mniejszości narodowe nie mogą na nic narzekać. Państwo polskie bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków _ - podkreślił.

_ - Mam nadzieję, że także dotrze do naszych przyjaciół na Litwie, że chcemy budować relacje nacechowane przyjaźnią i wzajemnym zaufaniem. Być może oni potrzebują więcej czasu, by to zrozumieć _ - dodał premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t96060.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;chca;by;wegry;bronily;ich;praw,80,0,836944.html) Litwa: Chcą by Węgry broniły ich praw Polacy na Litwie zwrócili się do Viktora Orbana, premiera Węgier, które w tym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej, z prośbą o obronę na forum unijnym praw polskiej mniejszości na Litwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t86754.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/litwini;nie;przejeli;sie;protestami;polakow,16,0,795664.html) Litwini nie przejęli się protestami Polaków Tamtejszy Sejm przyjął ustawę o oświacie, która zmusi uczniów polskich szkół do nauki po litewsku.
Tagi: litwa, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz