Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja na białorusi
17.08.2011 11:30

Litwa też donosi do Mińska. Na opozycję?

Służby białoruskie interesuje, czy obywatele kraju przechowują na Litwie więcej pieniędzy, niż oficjalnie zgłaszają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Litewska Państwowa Inspekcja Podatkowa (STI) także przekazuje władzom w Mińsku dane o operacjach finansowych obywateli Białorusi; w tym roku przekazała dane o 12 osobach - podało Radio Swaboda.

_ - Przed przesłaniem informacji STI konsultuje i koordynuje swoje działania z MSZ _ Litwy - cytuje radio wiceszefa STI Arturasa Klerauskasa, którego wypowiedź przekazał najpierw litewski portal internetowy, DELFI.

Nie wiadomo, czy wśród przekazanych danych są informacje o rachunkach opozycjonistów białoruskich. Według Klerauskasa STI nie otrzymywała zapytania o obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego, którego dane bankowe przekazało służbom białoruskim litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Umożliwiło to aresztowanie Bialackiego i oskarżenie go o przestępstwa podatkowe.

Klerauskas dodał, że służby białoruskie przede wszystkim interesuje to, czy obywatele Białorusi przechowują na Litwie więcej pieniędzy, niż oficjalnie zgłaszają.

Po aresztowaniu Bialackiego Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że w ciągu roku przekazało Mińskowi dane o rachunkach około 400 obywateli Białorusi. Potem zapewniło, że dotyczyło to tylko dwóch opozycjonistów: Bialackiego i jego współpracownika z Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _, Walancina Stefanowicza.

Według _ Wiasny _ chodzi o rachunki bankowe, na które przekazywane były środki fundacji zagranicznych na działalność organizacji, w tym na pomoc osobom prześladowanym na Białorusi z powodów politycznych. Informacje o Bialackim przekazała Białorusi prócz strony litewskiej również polska Prokuratura Generalna, także w ramach mechanizmu pomocy prawnej.

Białoruska opozycja i obrońcy praw człowieka ocenili sprawę Bialackiego jako uderzenie we wszystkie opozycyjne środowiska na Białorusi. Niezarejstrowana oficjalnie _ Wiasna _ jest jedną z najbardziej znanych białoruskich organizacji pozarządowych; Bialacki jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH).

Więcej o relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t79467.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwini;nam;nie;ufaja;kowal;to;rozumie,153,0,772505.html) Litwini nam nie ufają. Kowal to rozumie Eurodeputowany uważa, że stosunki polsko-litewskie popsuły się w ostatnich latach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t154641.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/niespodziewane;dymisje;w;prokuraturze,47,0,891951.html) Niespodziewane dymisje w prokuraturze Prokurator generalny Andrzej Seremet zwolnił dwóch pracowników w związku ze sprawą białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;przeprasza;bialoruskich;opozycjonistow,12,0,890380.html) Sikorski przeprasza. Wielki błąd ministerstwa - _ Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej _ - napisał na portalu społecznościowym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Tagi: opozycja na białorusi, bialacki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz