Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa: Polska oparciem dla państw bałtyckich

0
Podziel się:

Doradca prezydent Dalii Grybauskaite (na zdj.) wskazał, że jedność w walce o niepodległość jest aktualna również dzisiaj.

Litwa: Polska oparciem dla państw bałtyckich
(prezydent.pl/GFDL)

Zwycięstwo w polskich wyborach parlamentarnych przed 25 laty ruchu Solidarność stało się motorem przemian w Europie - ocenia doradca prezydent Litwy Laurynas Jonavicius.

_ Był to jeden z czynników obalenia reżimu w ówczesnej Europie Wschodniej _ - powiedział we wtorkowym wywiadzie dla radia _ Żiniu Radija _ Laurynas Jonaviczius. Doradca prezydent przypomniał, że proces transformacji w Polsce pobudził proces powstawania ruchów narodowościowych w państwach bałtyckich. _ _

_ - To były pierwsze oznaki wolności i demokracji w naszym regionie, w Europie Wschodniej, a Polska była motorem, oparciem dla państw bałtyckich _ - zaznaczył Jonaviczius. Doradca prezydent Dalii Grybauskaite wskazał, że jedność w walce o niepodległość jest aktualna również dzisiaj.

_ - Mamy do czynienie z dużymi wyzwaniami w regionie, dlatego też solidarność, jedność ponownie są bardzo aktualne _ - dodał Jonaviczius, zaznaczając, że _ od umiejętności współdziałania w obronie wolności, niepodległości i praw człowiek, będzie zależała nasza przyszłość _.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, a także przewodnicząca litewskiego Sejmu Loreta Graużiniene udają się w wtorek do Warszawy na uroczystości z okazji pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polska naszym wrogiem". Badania na Litwie Litewscy komentatorzy są zszokowani. _ Straciliśmy partnera strategicznego. To poważny sygnał dla elity politycznej _.
Wybory prezydenta na Litwie. Jaki wynik? Grybauskaite jest pierwszą osobą w kraju, która dwa razy z rzędu została wybrana na urząd prezydenta. Przed pięcioma laty wygrała wybory już w pierwszej turze z 69-procentowym poparciem.
Bez niespodzianki. Grybauskaite wygrywa Po obliczeniu wyników z połowy okręgów wyborczych bezpartyjna Dalia Grybauskaite, a jej rywal - socjaldemokrata, europoseł Zigmantas Balczytis - ponad 42 proc.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)