Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
amstaf
12.08.2009 07:00

Lista ras niebezpiecznych. MSWiA powiększy listę

W praktyce listę ustala jednak Polski Związek Kynologiczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(juanstermonster/CC/Flickr)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa wpisanie amstafów na listę ras niebiezpecznych. W praktyce listę ustala jednak Polski Związek Kynologiczny. Związek wznowi pracę po wakacjach. Wtedy - jeśli uzna to za stosowne - poszerzy listę.

W przeszłości, wskutek lobbingu hodowców, Związek skrócił wykaz ras agresywnych z ponad trzydziestu do jedenastu. Nie umieścił też na niej mieszańców.

Jacek Sońta z MSWiA podkreśla, że ministerstwo jest zobowiązane do zasięgania w tej sprawie opinii z zewnątrz, nie ma bowiem własnych ekspertów znających się na psach.

Wojciech Muża z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zauważa, że rasy psów dopuszczone do hodowli w Polsce, gdzie indziej są zakazane. Przypomina, że w wielu krajach dąży się do tak zwanego wygaszenia rasy amstaf. Psy są przymusowo sterylizowane. Nie wolno też ich przywozić z zagranicy, nawet na czasowy pobyt u rodziny.

W przekonaniu Wojciecha Muży, za nieumieszczeniem amstafów na polskiej liście psów agresywnych kryje się silne lobby: taka hodowla, to wysoce dochodowy interes.

Prezes Fundacji w Ochronie Zwierząt _ Maja _ jest zdania, że w Polsce nie ma dobrego prawa dotyczącego tych kwestii, a to, które jest, nie jest egzekwowane. Joanna Zaniewska-Janusz uważa, że przede wszystkim, nie ma kar dla ludzi, którzy bezwzględnie na karanie zasługują. W jej opinii, 5 tysięcy złotych kary za niezałożenie amstafowi kagańca podczas spaceru zmniejszyłoby radykalnie liczbę nieszczęśliwych zdarzeń, a nawet tragedii.

Na dotychczas obowiązującej liście ras agresywnych są: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.

Tagi: amstaf, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz