Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja więzienia w Guantanamo. Pentagon mianował specjalnego wysłannika

0
Podziel się:

Paul M. Lewis jest byłym prawnikiem komisji sił zbrojnych Kongresu USA.

Likwidacja więzienia w Guantanamo. Pentagon mianował specjalnego wysłannika
(Public Domain/Wikimedia)
bEDczwnF

Pentagon wyznaczył byłego prawnika komisji sił zbrojnych Kongresu USA Paula M. Lewisa na specjalnego wysłannika, którego misją będzie zamknięcie więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo - poinformował minister obrony USA Chuck Hagel (na zdjęciu).

Pracując dla komisji Izby Reprezentantów, Lewis zajmował się kwestiami związanymi z Guantanamo. Obecnie jego zadaniem będzie przetransferowanie przetrzymywanych tam osób do Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów, a także nadzór nad sprowadzeniem do USA z amerykańskich więzień w Afganistanie podejrzanych, którzy nie są Afgańczykami.

Z Lewisem będzie współpracował wysłannik Departamentu Stanu Cliff Sloan, któremu powierzono tę funkcję w czerwcu.

bEDczwnH

W maju w przemówieniu wygłoszonym w Akademii Obrony Narodowej prezydent Barack Obama oświadczył, że więzienie dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo _ nigdy nie powinno było zostać otwarte _.

Obama obiecywał zlikwidować Guantanamo jeszcze podczas swej kampanii wyborczej, ale natrafił na zdecydowany opór opozycji. W maju wyraził opinię, że Kongres _ nie ma żadnego powodu, poza polityką _ dla blokowania zamknięcia tego więzienia.

Lewis i Sloan mają teraz wprowadzić w życie zaanonsowany w maju plan prezydenta, który zlecił wówczas Pentagonowi wyznaczenie miejsca na terytorium USA, gdzie osoby przetrzymywane w kontrowersyjnym więzieniu będą mogły zostać osądzone przez sądy wojskowe.

Również w maju Obama poinformował, że zniósł zakaz transferu więźniów Guantanamo do Jemenu. Spośród 164 osób, które nadal są tam przetrzymywane, 84 to Jemeńczycy, a 56 z nich zostało wskazanych jako więźniowie, którzy mogą zostać przekazani władzom w Sanie.

bEDczwnN

_ - Tam, gdzie będzie to stosowne, będziemy pociągać terrorystów do odpowiedzialności przed naszymi sądami i w wojskowym systemie wymiaru sprawiedliwości _ - zapowiedział prezydent.

Około 46 więźniów Guantanamo nie zostało formalnie oskarżonych ani skazanych z braku dowodów, ale są uznani za zbyt niebezpiecznych, by mogli wyjść na wolność.

Czytaj więcej w Money.pl
"Amerykanie pomogli przy naszej rewolucji" Premier Libii Ali Zeidan oświadczył dzisiaj, że na stosunki jego kraju z USA nie wpłynie akcja sił amerykańskich, które schwytały w Trypolisie Anasa al-Libiego, podejrzanego o związki z Al-Kaidą.
Al-Kaida chce wykrwawić Amerykę Zawahiri podkreślił, że mudżahedini mogą pokonać Amerykę, dokonując ataków na jej terytorium.
Amerykańskie ambasady już bezpieczne? Jedenaście z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło dziś pracę.
bEDczwoi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)