Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
straż miejska
09.12.2012 14:54

Likwidacja straży miejskich? Tego chce Palikot

Ruch Palikota rozpoczął dzisiaj akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dot. likwidacji Straży Miejskiej w Łodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Ruch Palikota rozpoczął dzisiaj akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dot. likwidacji Straży Miejskiej w Łodzi. Podobne inicjatywy będą podejmowane od poniedziałku przez członków Ruchu także w innych miastach. *

Zdaniem działaczy Ruchu Palikota, Straż Miejska w takiej formie w jakiej działa obecnie, wyczerpała swoje zadania. Lider partii Janusz Palikot powiedział, że w momencie kiedy Straż Miejska zaczęła stawiać fotoradary w wielu miastach w Polsce, jego ugrupowanie otrzymało tysiące listów, skarg i próśb, żeby się tym zająć.

_ - To zaczyna bardziej przypominać jakąś organizację łupiecką, która próbuje wyrwać za wszelką cenę dodatkowe pieniądze od obywateli, żeby łatać dziury budżetowe, a nie to, czego się spodziewaliśmy, czyli pracy na rzecz wzrostu bezpieczeństwa w tych miastach _ - mówił dzisiaj na konferencji prasowej w Łodzi Janusz Palikot.

Jego zdaniem dochodzi do absurdalnych sytuacji, że nawet przekroczenie o kilometr czy dwa ograniczenia prędkości do 30 km/h automatycznie powoduje wystawianie mandatów i karanie ludzi. Stąd też - jak mówił - inicjatywa jego ugrupowania.

Zdaniem szefa łódzkich struktur partii Jarosława Pacholskiego Straż Miejska może być zastąpiona przez pracę innych urzędników. Zbiórka podpisów pod wnioskiem ruszy w poniedziałek, a łódzcy działacze RP muszą zebrać pod nim co najmniej 6 tys. podpisów; później zostanie od złożony w Radzie Miejskiej Łodzi.

Janusz Palikot zapowiedział również, że oprócz wniosków o likwidację, klub parlamentarny Ruchu przygotuje nowelizację ustawy o samorządzie, która skreśla możliwość tworzenia straży miejskich _ jako takich organizacji paramilitarnych _.

_ - W miejsce tego umożliwi formalną współpracę z policją i z innym służbami władz miasta, jeśli one uznają, że w poszczególnych miastach są powody, żeby tak postąpić _ - dodał.

Zaznaczył, że w Polsce jest kilka miast, które zrezygnowały ze Straży Miejskiej - jako przykłady podał Stalową Wolę i Żory. _ - Mamy nadzieję, że ta akcja spowoduje najpierw dyskusję na ulicach miast, potem wnioski, dyskusje na radach miast, w końcu dyskusję w parlamencie i zmianę odpowiedniej ustawy _ - ocenił Palikot. Lider Ruchu Palikota przyjechał do Łodzi na forum gospodarcze, podczas którego politycy tej partii przedstawiają jej propozycje gospodarcze.

Czytaj więcej w Money.pl
Straż Miejska do likwidacji. Chcą referendum Grupa mieszkańców Pszczyny (Śląskie) domaga się likwidacji tamtejszej Straży Miejskiej. Dzisiaj w miejscowym magistracie złożono wniosek o przeprowadzenie referendum w tej sprawie.
Kilka tysięcy poprawek do budżetu Polski Maksymalne zmniejszenie, bądź likwidacja ma dotyczyć wszystkich wydatków z kasy państwa na rzecz przedsięwzięć w jakikolwiek sposób związanych z Kościołem.
Szantażują Leszka Millera? Będzie walczył Według niego cała burza rozpętała się przez feralne zdjęcie zrobione dzień wcześniej.
Tagi: straż miejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz