Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądy
27.03.2012 14:47

Likwidacja sądów wciąż niepokoi. Protestują w stolicy

Samorządowcy zaczynają serię pikiet pod ministerstwem sprawiedliwości. Niepokoją ich plany reorganizacji sądów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Samorządowcy zaczynają serię pikiet pod Ministerstwem Sprawiedliwości. Są przeciwni firmowanym przez ministra Gowina planom reorganizacji sądów. *

Przedstawiciele środowisk lokalnych i samorządów będą protestować do piątku w Warszawie przed siedzibą resortu sprawiedliwości przeciwko planom reorganizacji sądów rejonowych. Pierwsza z serii pikiet odbyła się we wtorek.

_ - Od wtorku do piątku prowadzimy przed Ministerstwem Sprawiedliwości rekolekcje konstytucyjne, kwestionujemy zgodność z ustawą zasadniczą projektu rozporządzenia zakładającego reorganizację sądów _ - powiedział organizator protestu, pochodzący z Sochaczewa warszawski adwokat Wojciech Błaszczyk, prezes Stowarzyszenia Amici Curiae.

Resort sprawiedliwości prowadzi prace nad rozporządzeniem likwidującym sądy rejonowe, w których pracuje do 14 sędziów, i przyłączeniem tych sądów - już jako wydziały zamiejscowe - do innych sądów rejonowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/piec;najglupszych;argumentow;przeciw;deregulacji,174,0,1049006.html) *Pięć najgłupszych argumentów przeciw deregulacji * O tym, dlaczego trzeba uwolnić zawody, pisze Maciej Czujko.

W miejsce około 120 najmniejszych sądów miałyby powstać filie większych sądów rejonowych. Reorganizacja miałaby wejść w życie 1 lipca tego roku. Przeciw temu protestują władze powiatów, w których znajdują się przeznaczone do reorganizacji sądy oraz pracownicy tych sądów.

We wtorek przed ministerstwem pikietowało ponad 40 osób - przede wszystkim przedstawicieli powiatu opatowskiego. - _ Będziemy przed ministerstwem przez cztery dni, zaczynamy codziennie o 12. Do czwartku będą to małe pikiety, kulminację protestu z udziałem przedstawicieli 40 powiatów zaplanowaliśmy na piątek _ - poinformował Błaszczyk. Dodał, że wówczas uczestnicy protestu przejdą sprzed Ministerstwa Sprawiedliwości pod kancelarię premiera. Przedstawicielom MS i szefa rządu zostaną przekazane petycje.

_ - Być może drogą do kompromisu jest wydłużenie okresu obowiązywania przygotowywanego rozporządzenia o rok, do 2013 r., a przez ten czas Trybunał Konstytucyjny mógłby się wypowiedzieć na temat konstytucyjności tego rozwiązania _ - zaznaczył Błaszczyk. Dodał, że stowarzyszenie będzie dążyło do zmiany przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, które upoważniają ministra - po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa - do znoszenia sądów. _ To Sejm powinien tworzyć i znosić sądy _ - zaznaczył adwokat.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podkreślał wielokrotnie, że po reformie nie zniknie żaden wydział ani etat sędziowski, a obywatele będą mogli wszystkie sprawy - tak jak do tej pory - rozstrzygać w dawnych miejscach. - _ To, co znika, to pewna liczba etatów prezesów sądów _ - mówił.

W ostatni weekend w podjętej uchwale Stowarzyszenie Sędziów Polskich _ Iustitia _ wyraziło _ zdecydowany sprzeciw wobec planów likwidacji ponad stu sądów rejonowych _. _ Proponowana reorganizacja struktury sądów dokonywana jest w oparciu o niejasne kryteria, w oderwaniu od potrzeb społeczności lokalnych i bez przeprowadzenia rzetelnej analizy skutków takich działań _ - napisało stowarzyszenie.

Tagi: sądy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz