Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
26.06.2013 16:48

Likwidacja sądów rejonowych. Tusk zadowolony z weta prezydenta

Prezydent jest ponadpartyjny i wiadomo, że musi dbać o wszystkich w równym stopniu, ale cieszę się, że wsparł rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

*Mogę tylko przyklasnąć i cieszę się, że prezydent wsparł rząd - tak weto Bronisława Komorowskiego do obywatelskiej ustawy o sądach przywracającej stan sprzed reformy ministra Jarosława Gowina skomentował premier Donald Tusk. *

Szef rządu pytany o decyzję prezydenta w sprawie obywatelskiej ustawy o sądach podkreślił, że prezydent zgodnie z intencją i pragnieniem rządu zawetował ustawę, która była _ przeciwko rządowi, więc decyzja prezydenta Komorowskiego jest jednoznacznym wsparciem _. - _ Prezydent jest ponadpartyjny i wiadomo, że musi dbać o wszystkich w równym stopniu, ale co do intencji i treści decyzji, ja tylko mogę przyklasnąć i cieszę się, że prezydent wsparł rząd _ - mówił premier Tusk dziennikarzom.

Bronisław Komorowski zawetował dzisiaj obywatelską ustawę, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zreorganizowanych rozporządzeniem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - sądy te stały się wydziałami zamiejscowymi innych sądów rejonowych. Jak mówił prezydent, obywatelska ustawa zawiera wewnętrzne wady i sprzeczności, które ją dyskwalifikują. - _ To jest rzecz wstydliwa, że tego rodzaju projekt przechodzi przez parlament _ - krytykował parlamentarzystów.

Komorowski poinformował też o skierowaniu do Sejmu własnego projektu zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, który ma pozwolić ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie liczącej się części sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów. Ocenił, że przygotowany przez niego projekt daje możliwość uniknięcia _ totalnej wpadki _, jaką byłaby próba wprowadzenia ustawy obywatelskiej.

- _ Ta ustawa ma wewnętrzne sprzeczności, nielogiczności tak daleko posunięte, że w moim przekonaniu i prawników przygotowujących ekspertyzę dla Sejmu ta ustawa nie miała najmniejszych szans na zadziałanie _ - ocenił. Przekonywał, że nawet gdyby podpisał tę ustawę, żaden sąd nie zostałby przywrócony do działania na poprzednich zasadach.

Przyznał, że mógłby też skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, jednak w przypadku ustawy o okręgach sądowych - jak powiedział - _ to nie zastrzeżenia natury konstytucyjnej były istotne _.

Odnosząc się do własnego projektu zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, Komorowski podkreślił, że wprowadza on dwa kryteria obiektywne, _ które mogą otwierać drogę do decyzji ministra sprawiedliwości o korekcie struktury sądów rejonowych _. Będą to kryteria dotyczące liczby mieszkańców, przypadających na jeden sąd - 60 tys. obywateli i liczby spraw, które w tym sądzie są rozpatrywane - 7 tys. spraw w wydziałach głównych.

Ma to wiązać strukturę sądów z efektywnością i realnymi potrzebami - zadeklarował prezydent. Wyjaśnił, że obiektywne kryteria nie obligowałyby ministra do zmiany struktury sądów, ale jedynie pozwalały mu na taką decyzję. Gdyby parlament przyjął projekt, efektem byłoby przywrócenie _ liczącej się liczby sądów rejonowych _ jako sądów odrębnych - powiedział Komorowski.

Reforma ministra Gowina - jeszcze na etapie jej planowania - wywołała liczne protesty środowiska sędziowskiego; krytykowała ją i opozycja, i PSL. Przygotowany został - pilotowany w Sejmie przez PSL - obywatelski projekt ustawy przywracający stan sprzed reformy Gowina. Sejm uchwalił tę ustawę, Senat ją odrzucił, następnie większość posłów odrzuciła stanowisko senackie i ustawa trafiła do prezydenta.

Weto oznacza, że ustawa wraz z umotywowanym wnioskiem przekazana zostanie do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Posłowie mogą ponownie uchwalić ustawę, a tym samym odrzucić prezydenckie weto, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku odrzucenia weta, prezydent musi ustawę podpisać i zarządzić jej ogłoszenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent proponuje, kiedy likwidować sądy Precyzyjne kryteria, na podstawie których szef MS miałby prawo tworzenia i likwidacji sądów rejonowych określa prezydencki projekt noweli ustawy o sądach powszechnych.
Gowin liczy na prezydenta. Będzie veto? Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości, odpowiedzialność za odrzucenie jego reformy ponoszą PiS i Solidarna Polska.
Nie możemy stać w obronie stanowiska "prezes sądu" Minister sprawiedliwości zapowiada, że reforma sądów nie jest jeszcze pogrzebana.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz