Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jan bury
27.03.2013 07:44

Likwidacja sądów rejonowych. Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok

Jeśli sędziowie uznają, że reforma jest niekonstytucyjna, to...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Na ten wyrok najbardziej czekają posłowie PSL-u, Krajowa Rada Sądownictwa oraz sam minister sprawiedliwości. Trybunał Konstytucyjny dziś orzeknie czy przepisy na mocy których Jarosław Gowin zreorganizował 79 małych sądów, są zgodne z ustawą zasadniczą.

Ludowcy, którzy podobnie jak KRS złożyli wniosek o zbadanie reformy wierzą w korzystne dla niech rozstrzygniecie. Jak przekonuje przewodniczący klubu PSL Jan Bury, minister nie miał prawa na mocy obowiązującej ustawy zreorganizować aż tylu sądów.

- _ Ona była jakby do incydentalnych zdarzeń, na przykład tego typu, gdy w sądzie rejonowym jest jakiś problem - jest korupcja lub inne zjawiska przestępcze. Wtedy incydentalnie minister miał prawo, ale nie tak, że jednym machnięciem pióra zlikwidował 79 sądów _- komentuje Jan Bury.

Jeśli Trybunał uzna, że przepisy są niekonstytucyjne da Sejmowi czas na naprawę przepisów lub przygotowanie innych rozwiązań prawnych. Nie oznacza to jednak, że zlikwidowane sądy zostaną przywrócone - podkreśla wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

- _ Sądy zostały stworzone, sądy zostały zniesione. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w zakresie delagacji nie będzie miał moim zdaniem żadnego wpływu na byt sądów w takim kształcie w jakim istnieją one dzisiaj. Być może Trybunał określi skutki wyroku w takiej sytuacji i wtedy będziemy wiedzieli więcej _ - powiedział wiceminister.

Z początkiem roku, 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do zrównoważonego obciążenia pracą sędziów.

Czytaj więcej w Money.pl
Resort ujawnia, jak działają sądy po reformie W początkowym okresie pojawiły się kłopoty - przyznaje resort sprawiedliwości.
Gowin: "Ta decyzja jest nieodwracalna" Minister sprawiedliwości zapewnił dziś, że planowana przez niego rewolucja rozpocznie się dokładnie 1 stycznia.
Ostry list PSL do PiS: Gęby pełne frazesów Szefowie klubów PiS i PSL wymieniają się listami ws. małych sądów.
Tagi: jan bury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz