Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja sądów rejonowych. Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok

0
Podziel się:

Jeśli sędziowie uznają, że reforma jest niekonstytucyjna, to...

Likwidacja sądów rejonowych. Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok
(Reporter)
bEKpeLGt

Na ten wyrok najbardziej czekają posłowie PSL-u, Krajowa Rada Sądownictwa oraz sam minister sprawiedliwości. Trybunał Konstytucyjny dziś orzeknie czy przepisy na mocy których Jarosław Gowin zreorganizował 79 małych sądów, są zgodne z ustawą zasadniczą.

Ludowcy, którzy podobnie jak KRS złożyli wniosek o zbadanie reformy wierzą w korzystne dla niech rozstrzygniecie. Jak przekonuje przewodniczący klubu PSL Jan Bury, minister nie miał prawa na mocy obowiązującej ustawy zreorganizować aż tylu sądów.

- _ Ona była jakby do incydentalnych zdarzeń, na przykład tego typu, gdy w sądzie rejonowym jest jakiś problem - jest korupcja lub inne zjawiska przestępcze. Wtedy incydentalnie minister miał prawo, ale nie tak, że jednym machnięciem pióra zlikwidował 79 sądów _- komentuje Jan Bury.

bEKpeLGv

Jeśli Trybunał uzna, że przepisy są niekonstytucyjne da Sejmowi czas na naprawę przepisów lub przygotowanie innych rozwiązań prawnych. Nie oznacza to jednak, że zlikwidowane sądy zostaną przywrócone - podkreśla wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

- _ Sądy zostały stworzone, sądy zostały zniesione. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w zakresie delagacji nie będzie miał moim zdaniem żadnego wpływu na byt sądów w takim kształcie w jakim istnieją one dzisiaj. Być może Trybunał określi skutki wyroku w takiej sytuacji i wtedy będziemy wiedzieli więcej _ - powiedział wiceminister.

Z początkiem roku, 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do zrównoważonego obciążenia pracą sędziów.

Czytaj więcej w Money.pl
Resort ujawnia, jak działają sądy po reformie W początkowym okresie pojawiły się kłopoty - przyznaje resort sprawiedliwości.
Gowin: "Ta decyzja jest nieodwracalna" Minister sprawiedliwości zapewnił dziś, że planowana przez niego rewolucja rozpocznie się dokładnie 1 stycznia.
Ostry list PSL do PiS: Gęby pełne frazesów Szefowie klubów PiS i PSL wymieniają się listami ws. małych sądów.
bEKpeLGW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)