Notowania

bronisław komorowski
26.06.2013 19:01

Likwidacja sądów rejonowych. Ruch Palikota nie poprze weta prezydenta

Jeśli nic się nie zmieni w projekcie prezydenta i będzie taki jak założenia, które przedstawił, będziemy za odrzuceniem weta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Waszczuk)

Wiele wskazuje na to, że klub Ruchu Palikota zagłosuje za odrzuceniem weta prezydenta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych - powiedział w Kielcach Janusz Palikot. Zastrzegł, że nie jest to ostateczna decyzja.

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował dzisiaj obywatelską ustawę, która miała przywrócić 79 sądów zniesionych w wyniku reorganizacji na mocy tzw. reformy Jarosława Gowina.

Jak powiedział Palikot, na razie opowiada się za odrzuceniem weta. Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od tego, jak będzie wyglądała zapowiadana ustawa prezydencka, która przywróciłaby część sądów zniesionych przez Gowina.

- _ To by być może było do przyjęcia, gdyby nie to, co prezydent twierdzi, że w tym projekcie znajdzie się również zapis, mówiący o tym, że to minister decyduje o organizacji tych sądów _ - mówił Palikot na konferencji prasowej w Kielcach.

Jego zdaniem z takim rozwiązaniem nie można się zgodzić. - _ Jeśli nic się nie zmieni w projekcie prezydenta i będzie taki jak założenia, które przedstawił, będziemy za odrzuceniem weta. Poczekajmy kilka dni _ - zaznaczył.

Zasiadająca w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłanka Anna Grodzka wcześniej mówiła, że jej zdaniem należy zagłosować za odrzuceniem prezydenckiego weta. - _ Powinniśmy być konsekwentni. Wspieraliśmy twórców obywatelskiego projektu wcześniej, powinniśmy wspierać ich też teraz _ - uzasadniła. Zaznaczyła, że obywatelski projekt dotyczący sądów stanowił wyraz protestu wobec reformy sądownictwa przygotowanej przez Gowina.

Grodzka zastrzegła jednocześnie, że decyzję w tej sprawie może podjąć tylko cały klub RP.

Posłanka była też pytana o argumenty prezydenta, że ustawa obywatelska przywracająca 79 sądów rejonowych ma wewnętrzne wady i sprzeczności oraz o prezydencki projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych pozwalający ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów. Jak przyznała, nie miała jeszcze okazji zapoznania się z uwagami prezydenta, ale przed najbliższym posiedzeniem klubu RP z pewnością to zrobi i _ dokładnie je rozważy _.

Także poseł RP Artur Dębski mówił, że weto prezydenta należy odrzucić. - _ Myślę, że powinniśmy konsekwentnie popierać obywatelskie projekty, o ile nie prowadzą one do destrukcji działania państwa _ - powiedział.

Komorowski, wetując obywatelską ustawę, skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów.

Według prezydenckiej propozycji sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczba spraw cywilnych, karnych i dot. nieletnich wynosi co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk o wecie prezydenta: Mogę tylko przyklasnąć _ Prezydent jest ponadpartyjny i wiadomo, że musi dbać o wszystkich w równym stopniu, ale cieszę się, że wsparł rząd _.
Prezydent proponuje, kiedy likwidować sądy Precyzyjne kryteria, na podstawie których szef MS miałby prawo tworzenia i likwidacji sądów rejonowych określa prezydencki projekt noweli ustawy o sądach powszechnych.
Reforma Gowina do kosza. Sądy wracają Nie zagłosował szef MSZ Radosław Sikorski oraz przewodniczący SLD Leszek Miller. Likwidacji sądów sprzeciwiło się także PSL.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz