Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja sądów rejonowych. PSL zwraca się do Trybunału

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości znalazł się w potrzasku. Tej reformy oni nie przepuszczą. Będzie wojna?

Likwidacja sądów rejonowych. PSL zwraca się do Trybunału
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESNXtDV

PSL złoży dziś do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów umożliwiających ministrowi sprawiedliwości reorganizację mniejszych sądów rejonowych w drodze rozporządzenia. Ludowcy chcą, by Jarosław Gowin wycofał się ze swoich propozycji.

Poinformował o tym na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PSL Jan Bury. Pod wnioskiem do TK - oprócz ludowców - podpisali się też parlamentarzyści Ruchu Palikota i Solidarnej Polski.

Przygotowany przez Stronnictwo wniosek do TK dotyczy przepisu, który został wprowadzony w zeszłym roku. Chodzi o upoważnienie ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

bESNXtDX

_ - Artykuł 176 ust. 2 Konstytucji RP stanowi (...), że "ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy" _ - przypominają w uzasadnieniu swojego wniosku politycy PSL.

Ich zdaniem reorganizacja mniejszych sądów (ludowcy nazywają to likwidacją) doprowadzi do zmniejszenia znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich zniesienie.

Bury wyraził nadzieję, że Trybunał szybko rozpatrzy wniosek. _ - To ważna decyzja dla istnienia Polski powiatowej, dla istnienia sądów rejonowych _ - ocenił.

Szef klubu PSL powiedział też, że nie obawia się reakcji koalicjanta na wniosek do TK. _ - Wiemy, że w klubie Platformy wielu posłów nie zgadza się z decyzją ministra Gowina, wielu posłów pochodzi z powiatów, gdzie sądy znikają _ - zaznaczył.

bESNXtEd

_ - Nie traktujemy wniosku do TK w kategorii wojny. Nasza inicjatywa zmierza w kierunku poszanowania prawa polskiego, w tym konstytucji _ - zaznaczył Bury.

Rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości Patrycja Loose wcześniej mówiła, że Jarosław Gowin będzie ze spokojem czekać na werdykt Trybunału Konstytucyjnego. Dodała, że zdaniem ekspertów resortu minister ma prawo powoływać i znosić sądy w drodze rozporządzenia.

_ - Minister Gowin bardzo ceni sobie koalicyjną współpracę z PSL, ale nie zamierza pod wpływem sprzeciwu polityków Stronnictwa wycofywać się z przygotowywanej od wielu miesięcy reformy sądownictwa _ - zaznaczyła Loose.

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek na początku 2012 r. Zmiany miałyby wejść w życie od 2013 r. Gowin poinformował ostatnio, że jeśli konsultacje międzyresortowe nie przyniosą niespodzianek, jeszcze w czerwcu podpisze rozporządzenie ws. zniesienia 79 sądów rejonowych.

bESNXtEe

Według ministra obecnie na ok. 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych. Resort sprawiedliwości podkreśla, że w planowanej reformie nie ma mowy o żadnej likwidacji - sądy bowiem zostają w tych samych miejscach, zmienia się natomiast ich obsada (w sensie formalnym).

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą powstrzymać Gowina. Boją się reformy Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw niej poza ludowcami opowiedziały się też: PiS, SLD i Ruch Palikota.
Zbiorą pół miliona podpisów, żeby pokrzyżować szyki Platformie PSL szykuje się do bitwy z ministrem sprawiedliwości. O co chodzi tym razem?
Napisała list do Gowina. Zatrzyma reformę? Rzeczniczka Praw Obywatelskich napisała do Gowina, że do jej biura wpływają skargi dotyczące założeń projektu. Przedstawiła ministrowi pod rozwagę swe uwagi w sprawie.
bESNXtEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)