Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rafał grupiński
18.06.2012 14:59

Likwidacja sądów rejonowych. PO odpowiada na postawę PSL

Szef klubu PO przekonuje, że rozwiązanie zaproponowane przez Gowina jest jedynym możliwym oraz skutecznym wyjściem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

- _ W sprawie sądów rejonowych PSL jest konsekwentne _ - ocenił szef klubu parlamentarnnego PO Rafał Grupiński. Ludowcy skarżą do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, którą rok temu poparli w głosowaniu.

Kwestionują przepis mówiący o tym, że minister sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa może w drodze rozporządzenia tworzyć i znosić sądy oraz ustalać ich siedziby i obszary właściwości.

Szef klubu PO Rafał Grupiński przypomniał, że podobny wniosek już w Trybunale jest. Złożyła go pół roku temu Krajowa Rada Sądownictwa. Wniosek naszego koalicjanta należy traktować jako gest polityczny - powiedział. Dodał, że tego rodzaju reforma organizacyjna sądów może budzić wątpliwości.

- _ Chociażby ze względu na to, czy kryteria wybrania sądów, czy zmiany dokonywane między poszczególnymi powiatami, budziły wątpliwości naszego koalicjanta. Można ten sposób rozumowania przyjąć do wiadomości. Trzeba też pamiętać o tym, że PSL od początku kwestionował ten pomysł, więc w tej sprawie akurat jest konsekwentny _ - mówi szef klubu PO.

POSŁUCHAJ RAFAŁA GRUPIŃSKIEGO:

Grupiński zapewnia, że sprawa wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynie na relacje pomiędzy koalicjantami.

- _ Mogę o tym zapewnić z naszej strony. Natomiast oczywiście jest kwestia postępowania naszego koalicjanta, bo to oni zgłaszają główne zastrzeżenia do reformy, którą chce przeprowadzić minister Jarosław Gowin _ - mówi Grupiński.

POSŁUCHAJ RAFAŁA GRUPIŃSKIEGO:

Ludowcy obawiają się, że reorganizacja mniejszych sądów doprowadzi do zmniejszenia znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać ich zniesienie. Rafał Grupiński nie podziela tych obaw. Jak podkreśla, sądy będą działać w powiatach, zlikwidowane mają być siedziby.

- _ W ten sposób przybywa w wielu powiatach jeden sędzia dodatkowy, który do tej pory musiał zarządzać jako prezes lokalnego sądu, tymże sądem. Czy to jest reforma, która w tej postaci jest konieczna, to jest oczywiście pytanie do ministra sprawiedliwości. Próba innego zwiększenia mobilności sędziów pomiędzy sądami, nie byłaby konstytucyjna. Nie było innego wyjścia zwiększenia pracy sądów w miejscach, gdzie do tej pory ich brakowało _- dodaje szef klubu PO.

POSŁUCHAJ RAFAŁA GRUPIŃSKIEGO:

Zgodnie z rozporządzeniem, sądy rejonowe, w których pracuje do 14 sędziów, miałyby zostać zniesione i przyłączone do większych sądów rejonych, jako wydziały zamiejscowe. Zmiany miały zacząć obowiązywać od 1 lipca. Pod koniec kwietnia minister sprawiedliwości zapowiedział, że planowana reforma sądów powinna wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Stopy procentowe w dół? Tak mówi premier _ Nie ma żadnych przesłanek, żeby zaostrzać politykę monetarną. _
Ludowcy nie będą oglądać meczów? Szykują... Waldemar Pawlak wezwał swoich ludzi do ataku po mistrzostwach. Oczekuje nowych projektów ustaw.
Zbiorą pół miliona podpisów, żeby pokrzyżować szyki Platformie PSL szykuje się do bitwy z ministrem sprawiedliwości. O co chodzi tym razem?
Tagi: rafał grupiński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz