Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądy
04.07.2012 15:30

Likwidacja Sądów Rejonowych. Pawlak sprzeciwia się Gowinowi

Mamy odwagę - będąc w koalicji rządowej - powiedzieć ministrowi Gowinowi "nie".

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

* - *_ Sądy rejonowe to symbol sprawiedliwości, są blisko ludzi. Musimy ich bronić _ - przekonywał wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak na spotkaniu parlamentarzystów stronnictwa z samorządowcami, dotyczącym likwidacji sądów rejonowych.

Ludowcy, jak podkreślali, zorganizowali spotkanie w Sejmie, aby przedstawiciele władz lokalnych z terenów _ zagrożonych reformą ministra sprawiedliwości _ mieli forum, na którym mogliby wymieniać się opiniami oraz mogli organizować swój sprzeciw wobec niej.

Spotkanie - zaznaczyli - jest też kolejnym elementem nacisku na PO oraz szefa resortu sprawiedliwości Jarosława Gowina, by nie dopuścić do zmian.

Resort sprawiedliwości, kierowany przez Gowina, zamierza przekształcić 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych jednostek. W ocenie polityków PSL reorganizacja mniejszych sądów doprowadzi do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie.

Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw reformie są PiS, SLD i Ruch Palikota.

Ludowcy chcą, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

_ - To nie jest sprawa osobista, relacji personalnych, to wezwanie do tego, aby sprawiedliwość była w każdym powiecie w Polsce _ - podkreślił podczas spotkania Pawlak. Jak zauważył, historia zna przykłady, gdy władza wycofywała się ze złych decyzji, np. w kwestii ACTA. _ - Sprawiedliwość jest w zasięgu ręki _ - dodał szef PSL.

Pawlak przekonywał, że ludowcom zależy na tym, aby _ sprawiedliwość była w każdym miejscu, w każdym nawet małym powiecie tak, żeby każdy mieszkaniec miał jasne przekonanie, że dostęp do sprawiedliwości jest możliwy _.

Szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że główny cel spotkania z samorządowcami to ratowanie sądów rejonowych. _ - Mamy odwagę - będąc w koalicji rządowej - powiedzieć ministrowi Gowinowi "nie". To nie jest problem jednej partii, to problem społeczności lokalnych _ - oświadczył.

Bury przypomniał, że ludowcy planują zebrać pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, w którym literalnie wymienione byłyby wszystkie sądy rejonowe. Jak wyjaśnił, przyjęcie takiej propozycji oznaczałoby, że reorganizacja ministra sprawiedliwości - nawet jeśli zostałaby przeprowadzona - zostałaby cofnięta.

Szef klubu PSL poinformował, że 15 lipca zostanie przeprowadzona akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. - _ Akcja będzie miała miejsce pod sądami rejonowymi, postawimy stoliki, krzesła pod sądami, niech będzie tam flaga narodowa, walczymy w mądrej sprawie _ - podkreślił.

_ - Walczymy w słusznej sprawie, walczymy solidarnie, żeby sądy uratować. Panie ministrze Gowin, popełnianie błędów to rzecz ludzka, ale z błędów można się wycofać. To jest zły projekt dla państwa polskiego, dla powiatów i miast _ - podkreślił.

Według wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka trzeba przekonywać ludzi do _ bezsensu _ tej reformy, tak aby nie doprowadzić do upadku lokalnych społeczności. _ - Musimy bronić lokalnych środowisk, nie akceptujemy manipulacji w kwestii sądów rejonowych _ - oświadczył.

Burmistrz Pułtuska Wojciech Dębski przekonywał z kolei, że samorządowcy różnych opcji politycznych sprzeciwiają się reformie resortu sprawiedliwości, ponieważ leży im na sercu _ dobro małych ojczyzn _.

Przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że reforma Gowina jest _ nierozsądna, nieprzeliczona i niekonstytucyjna _ oraz destabilizuje samorządy. _ - Sądy budują potencjał powiatu, osłabienie tego potencjału jest początkiem na drodze ku likwidacji powiatu. Nie godzimy się na to _ - podkreślił.

Według prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia _, sędziego Macieja Strączyńskiego, zmiany - które proponuje Gowin - są niekonsekwentne i zawierają masę błędów.

Szef NSZZ _ Solidarność _ pracowników sądownictwa Waldemar Urbanowicz uważa, że reforma Gowina to zamach na etaty w małych miejscowościach, podział Polski na kategorię A i B. _ - Minister Gowin chce pozbawić ludzi pracy pod przykrywką reorganizacji sądów _ - podkreślił.

Gowin przekonywał wcześniej, że dzięki proponowanemu przekształceniu sądów skróci się przewlekłość postępowań, co - jak określił - jest _ plagą polskiego sądownictwa _. Jak mówił, według założeń reformy nie chodzi o likwidację sądów, lecz ich przekształcenie w oddziały zamiejscowe większych jednostek. Według niego, zmiany mają służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Klapa Gowina. Nie przekonał ludowców Ludowcy sprzeciwiają się tym planom, bo uważają, że to wstęp do likwidacji powiatów.
Reforma dzieli koalicję. Będą rozmawiać Polityk PSL jest przekonany, że w sprawie likwidacji małych sądów dojdzie do rozmów liderów partii koalicyjnych.
Gowin uparty. Podpisze ważne zmiany w sądach Zdaniem Jarosława Gowina protesty przeciwko zmianom to próba obrony stanowisk.
Tagi: sądy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz