Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
09.10.2012 07:07

Likwidacja sądów rejonowych ma pomóc sędziom

Zmiany obejmą też ponad 1,8 tys. urzędników, nikt jednak nie straci pracy - zapewnia ministerstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

W 79 małych sądach rejonowych łączonych od początku przyszłego roku z innymi orzeka ponad 550 sędziów. Zmiany obejmą też ponad 1,8 tys. urzędników, nikt jednak nie straci pracy - zapewnia resort sprawiedliwości. Wobec zmiany krytyczne są stowarzyszenia sędziów._ _

_ - Z punktu widzenia obywatela, czy pracy sądu jako całości, nic się nie zmienia: ci sami sędziowie, te same budynki, ci sami pracownicy, te same sprawy _ - powiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk. Resort zaznacza, że dzięki zmianie zostaną natomiast zapewnione porównywalne warunki funkcjonowania wszystkich sądów rejonowych.

Krytycznie do zmiany odnosi się jednak część środowiska sędziowskiego. _ Tworzenie wydziału zamiejscowego powinno być dopuszczalne w sytuacjach wyjątkowych, ale w żadnym wypadku nie powinno stać się normą. Skala zmiany stawia natomiast pytanie o zagrożenie konstytucyjnej zasady nieprzenoszalności sędziów _ - powiedział sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia _. Krytyczne stanowisko wobec zmiany przyjęło w weekend także Stowarzyszenie Sędziów _ Themis _.

Rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał w piątek. Rozporządzenie odnosi się do sądów o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie. Łącznie orzeka w nich 558 sędziów, co stanowi osiem procent sędziów w sądach rejonowych.

Wczoraj Gowin podkreślił, że nie jest to likwidacja a przekształcenie sądów. _ W małych sądach często sędziowie mają dużo mniej pracy niż w tych większych, które są przeciążone. Ta zmiana służy wyłącznie jednemu - temu, żeby sędziowie z tych sądów, które są mniej obciążone orzekali nadal w tych sądach, ale oprócz tego, żeby w miarę wolnego czasu orzekali także w sądach przeciążonych _ - powiedział minister w Polsat News.

Według niego to poważna reforma dająca szansę na skrócenie czasu orzekania, co - jak ocenił Gowin - jest główną bolączką polskich sądów.

Hajduk wyjaśnił, że obecnie problemem jest, gdy w małym sądzie zabraknie jednego z orzekających tam sędziów - skutkuje to wydłużeniem terminów rozstrzygnięcia rozpatrywanych spraw. _ Po zmianach, gdy w wydziale zamiejscowym sędzia na przykład zachoruje lub będzie na urlopie macierzyńskim, będzie można elastycznie innego sędziego skierować do tego wydziału, aby obciążenie było równomierne _ - dodał. Zaznaczył, że chodzi o to, aby sędziowie mogli orzekać - w zależności od potrzeb - w wydziale zamiejscowym lub też w wydziale sądu macierzystego znajdującego się w innym pobliskim mieście.

Według _ Iustitii _ po reorganizacji _ zwiększą się znacznie koszty funkcjonowania sądów, które będą musiały utrzymywać stały kontakt ze swoimi zamiejscowymi filiami, a koszty te poniosą podatnicy _.

Hajduk ocenił, że wprowadzenie rozporządzenia nie spowoduje problemów dotyczących zarządzania wydziałami zamiejscowymi i nadzwyczajnych kosztów. _ Wydziały takie funkcjonowały już wcześniej; konkretne osoby z wydziałów zamiejscowych są upoważniane do podejmowania szybkich decyzji na miejscu, jeśli takie szybkie decyzje są konieczne _ - zaznaczył.

Z danych MS wynika, że spośród sędziów ze znoszonych sądów _ aż 327 mieszka poza siedzibami sądów znoszonych _ i już obecnie zwracane są im koszty dojazdu do miejsca orzekania. _ Z reguły sędziowie i tak mieszkają w innych miejscowościach i tu de facto nie ma dużej zmiany _ - powiedział wiceminister.

Ministerstwo dokonało także wstępnych szacunków finansowych dotyczących wprowadzenia rozporządzenia. Likwidacja stanowisk: prezesów, wiceprezesów, kierowników administracyjnych i głównych księgowych przyniesie w skali roku ponad 1,42 mln zł oszczędności. Jednocześnie jednak 1,12 mln zł kosztów pociągnie za sobą wymiana tablic i pieczęci w reorganizowanych sądach.

Jak uzasadnia resort, zniesienie niewielkich sądów nie powinno także spowodować przechodzenia w stan spoczynku orzekających w nich sędziów. _ Minister zmieni miejsce służbowe sędziego, ma delegację ustawową w tym zakresie. Moim zdaniem nie ma podstaw do przechodzenia sędziów w stan spoczynku _ - podkreślił Hajduk. Dodał, że szef resortu powinien jednak _ w miarę możliwości _ uwzględniać ewentualne wnioski sędziów w sprawie ich przenoszenia do konkretnych sądów.

W lipcu Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o zaskarżeniu przepisu, który dotyczy upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzeń. Zbadania tych przepisów przez TK chce też PSL. _ Pospieszne podjęcie decyzji o zniesieniu sądów, zanim Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargi, a Sejm zajmie się projektem ustawy, jest ostatecznym i jawnym potwierdzeniem, że jedyną prawdziwą władzą w Polsce ma być władza wykonawcza _ - wskazała _ Iustitia _ w uchwale przyjętej po podpisaniu rozporządzenia o zniesieniu sądów.

Odnosząc się do tego zarzutu, Hajduk zaznaczył, że obowiązuje zasada domniemania zgodności przepisów z konstytucją, więc minister realizuje swoje uprawnienia. _ Inaczej można byłoby sparaliżować pracę każdego urzędu, składając skargę do Trybunału Konstytucyjnego _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl
Zasypią Gowina protestami. Mają ich już tysiące Mają wątpliwości, czy minister sprawiedliwości powinien zajmować się decyzjami o tak dużych skutkach administracyjnych.
Zmiany w podatku VAT. Jest porozumienie _ Pawlak powiedział twardo, że będzie obstawał przy tym rozwiązaniu, my także przy nim obstajemy _.
Decyzja o likwidacji sądów rejonowych to wielki błąd Waldemar Pawlak uważa, że minister przekroczył granice.
Tagi: Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz