Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja sądów rejonowych jest nieodwracalna

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości zapewnił dziś, że planowana przez niego rewolucja rozpocznie się dokładnie 1 stycznia.

Likwidacja sądów rejonowych jest nieodwracalna
(Reporter Poland)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział dzisiaj, że jego decyzja o reorganizacji sądów jest nieodwracalna i że reorganizacja ta rozpocznie się od 1 stycznia.

Krajowa Rada Sądownictwa w przyjętym 13 grudnia stanowisku wskazała, że uważa za celowe, by Jarosław Gowin przesunął wejście w życie rozporządzenia ws. reorganizacji sądów do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w tej sprawie.

Pytany, czy wstrzyma reorganizację sądów, Jarosław Gowin powiedział: _ Moja decyzja w sprawie reorganizacji sądów jest nieodwracalna. Ta reorganizacja zostanie przeprowadzona od 1 stycznia i w tej sprawie to jest moje ostatnie zdanie _.

Minister potwierdził również dziennikarzom, że _ wie, iż istnieją jakieś kontrowersje dotyczące przetargu na elektroniczne środki dozoru, przeprowadzonego w 2008 roku _. Napisał o tym dziś _ Dziennik Gazeta Prawna _ podając, że Prokuratura Apelacyjna bada nieprawidłowości przy przetargu na system dozoru elektronicznego. _ O kontrakt walczyło siedem podmiotów. Śledczy jednak podejrzewają, że o wyborze firm realizujących o zlecenie warte 225 mln zł mogła zdecydować łapówka _ - podała gazeta.

_ Wiem, że prokuratura wystąpiła do Ministerstwa Sprawiedliwości o przekazanie niezbędnych dokumentów. Czekamy na koniec postępowania prokuratorskiego _ - powiedział Gowin. Jak dodał, nie dysponuje informacjami w tej sprawie, a gdyby dysponował, nie mógłby o tym mówić.

Krajowa Rada Sądownictwa w przyjętym 13 grudnia stanowisku wyraziła _ głęboką troskę w związku z pojawiającymi się niepokojącymi sygnałami środowiska sędziowskiego dotyczącymi prawidłowego funkcjonowania sądów rejonowych po wejściu w życie rozporządzeń ministra sprawiedliwości _.

W opinii Rady _ podstawowym zagrożeniem _ jest rozbieżna interpretacja jednego z zapisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje możliwość przeniesienia sędziego bez jego zgody w inne miejsce służbowe w przypadku likwidacji stanowiska na skutek reorganizacji sądów.

Rada przypomniała też, że złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy minister sprawiedliwości miał prawo przeprowadzić reorganizację sądów poprzez rozporządzenie. Zaznaczyła, że _ celowe jest _, by przesunął on termin wejścia w życie tego rozporządzenia do czasu wydania wyroku przez TK. Wskazała również, że trwają prace legislacyjne nad ustawowym uregulowaniem organizacji sądów (Sejm zajmuje się projektem obywatelskim, którego celem jest blokada przygotowanej przez Gowina reorganizacji).

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Gowina na początku października od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

W reakcji na zapowiedzi tych zmian we współpracy z PSL przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły ponadto dwa wnioski: grupy posłów PSL oraz wspomniany Krajowej Rady Sądownictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin uparty. Podpisze ważne zmiany w sądach Zdaniem Jarosława Gowina protesty przeciwko zmianom to próba obrony stanowisk.
To ma być sposób na walkę z bezrobociem Projekt deregulacji 50 zawodów (to pierwsza z trzech zapowiadanych transz) rząd przyjął pod koniec września. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały kilka miesięcy.
Gowin spotka się dziś z Kaczyńskim. Po co? Politycy będą rozmawiać o najnowszych propozycjach resortu, w tym m.in. o projekcie deregulacyjnym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)