Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
19.06.2012 09:52

Likwidacja sądów rejonowych. Gowin nie liczy się ze zdaniem PSL

Obecnie wielu sędziów to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

Najpóźniej w przyszłym tygodniu Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin zamierza podpisać rozporządzenie dot. przekształcenia 79 sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Zarzuty PSL o niekonstytucyjność tej decyzji Gowin uznał za bezpodstawne._ _

_ - Koledzy z PSL reprezentujący samorządy w tych najmniejszych powiatach mają prawo protestować, ja mam obowiązek podejmowania decyzji i podejmę tę decyzję w tym, najdalej na początku przyszłego tygodnia. Podpiszę rozporządzenie w tej sprawie _ - powiedział Gowin w TVN24.

Rozporządzenie będzie dotyczyć zniesienia 79 sądów rejonowych. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek na początku 2012 r. Zmiany miałyby wejść w życie od 2013 r.

Minister podkreślał, że reforma nie zmierza do likwidacji sądów, tylko do ich przekształcenia w wydziały zamiejscowe. - _ Chodzi o to, żeby sędziowie z tych wydziałów zamiejscowych, wtedy, kiedy będą mieli wolny czas - a mają dużo wolnego czasu - odciążali swoich kolegów z innych sądów _ - tłumaczył Gowin.

Według niego obecnie na ok. 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że szanuje argumenty koalicjanta, dodał jednak, że _ koledzy z PSL mają swoje racje, ale tak na prawdę bronią 80 stołków prezesów _.

_ - Nie widzę żadnego powodu, żeby czekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Tak na zdrowy rozum - gdybym podjął decyzję o utworzeniu 80 sądów, czy ktokolwiek uważałby, że to jest sprzeczne z konstytucją? Gdyby decyzja dotycząca powstawania bądź likwidowana sądów miała być wyjęta z rąk Ministra Sprawiedliwości i przekazana Sejmowi, to wrócilibyśmy się do czasów Franciszka Józefa _ - przekonywał Gowin.

PSL chce, by Gowin wycofał się ze swoich propozycji. Wczoraj Ludowcy złożyli wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów umożliwiających ministrowi sprawiedliwości reorganizację mniejszych sądów rejonowych w drodze rozporządzenia.

Przygotowany przez Stronnictwo wniosek do TK dotyczy przepisu, który został wprowadzony w zeszłym roku. Chodzi o upoważnienie ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozłam w koalicji? Ludowcy chcą sądu Szef klubu PO przekonuje, że rozwiązanie zaproponowane przez Gowina jest jedynym możliwym oraz skutecznym wyjściem.
Seremet do wymiany? Premier ujawnił zamiary Donald Tusk przyznał, że ma różne uwagi wobec Prokuratora Generalnego, ale... .
Ludowcy nie będą oglądać meczów? Szykują... Waldemar Pawlak wezwał swoich ludzi do ataku po mistrzostwach. Oczekuje nowych projektów ustaw.
Tagi: Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz