Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądy
10.10.2012 16:53

Likwidacja sądów kością niezgody. Kogo poprze Tusk?

Spór szefów dwóch resortów może rozsądzić premier. Tylko, czy zechce to zrobić?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zwrócił się do premiera Donalda Tuska, by Rada Ministrów uchyliła rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji 79 małych sądów rejonowych.

_ - W naszym przekonaniu nie tyko litera, ale i duch prawa zostały naruszone _ - powiedział Pawlak.

Szef ludowców zwracał uwagę, że konstytucja mówi wyraźnie o niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że tym samym rozwiązanie, które pozwala zmieniać organizację sądów poprzez rozporządzenie, powinno być wykorzystywane do spraw incydentalnych, a nie całościowej reformy.

_ - Dlatego proponujemy, żeby w tej sprawie Rada Ministrów mogła poprawić błąd, który popełnił pan minister Gowin _ - stwierdził wicepremier.

Zgodnie z konstytucją, Rada Ministrów - na wniosek premiera - może uchylić rozporządzenie lub zarządzenie ministra.

Pawlak powiedział, że PSL przedstawia _ pozytywne, konstytucyjne propozycje naprawienia błędu _ ministra sprawiedliwości. Przypomniał, że Stronnictwo złożyło w Sejmie obywatelski projekt, w tej sprawie. Propozycja enumeratywnie wymienia wszystkie sądy rejonowe w Polsce i tym samym uniemożliwia ich reorganizację przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - _ Liczymy na to, że w najbliższych tygodniach projekt będzie przedmiotem obrad Sejmu _ - oświadczył wicepremier.

Jego zdaniem w Sejmie panuje powszechna opinia, że _ struktura sądów powinna być określona na poziomie ustawowym _.

Gowin powiedział, że jeśli Rada Ministrów uzna argumenty PSL-u, on przyjmie to do wiadomości. - _ Podporządkuję się decyzji Rady Ministrów. Skoro istnieje taki mechanizm, nie widzę nic złego w tym, że koledzy z PSL chcą z tego skorzystać _ - dodał Gowin.

Zgodnie z podpisanym w ubiegły piątek przez Gowina rozporządzeniem 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Ludowcy, a także środowiska prawniczo-sędziowskie, protestują przeciw tej reformie. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły wnioski PSL i Krajowej Rady Sądownictwa, w których kwestionowana jest możliwość znoszenia i tworzenia sądów przez ministra w drodze rozporządzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
"Dzisiaj w Polsce kradnie się miliony" - _ Nie znam drugiej tak bizantyjskiej struktury na świecie, gdzie co drugi jest szefem _ - oburza się Jarosław Gowin.
Gowin nie uległ. Jest podpis pod reformą Minister sprawiedliwości był ostro krytykowany m.in. przez koalicyjny PSL.
Tagi: sądy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz