Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja Polskich Inwestycji Rozwojowych? Resort skarbu zaprzecza

0
Podziel się:

PIR - drugi filar programu Inwestycje Polskie - do końca przyszłego roku podpisze umowy na projekty o wartości 10 mld zł.

Michał Lubieniecki, wiceszef PIR
Michał Lubieniecki, wiceszef PIR

Ministerstwo Skarbu Państwa nie planuje likwidacji spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe - zapewniła rzeczniczka resortu Agnieszka Jabłońska-Twaróg. Dodała, że PIR pozostaną filarem inwestycyjnym programu Inwestycje Polskie.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział w środę w Sejmie, że do końca 2015 r. połączone zostaną dwa filary programu Inwestycje Polskie, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego i spółki PIR. _ - W ten sposób zbudujemy polski EBOR - instytucję, która zastąpi europejskie wsparcie _ - mówił.

Rzeczniczka MSP wyjaśniła w piątek, że MSP wspólnie z resortem finansów pracuje nad zacieśnianiem współpracy BGK i PIR. Zaznaczyła, że to odpowiedź na liczne pytania związane z dalszym funkcjonowaniem spółki PIR i programu Inwestycje Polskie.

_ - MSP nie planuje zmian, jeśli chodzi o istnienie i funkcjonowanie PIR-u. Nie planujemy likwidacji PIR-u. PIR pozostanie filarem inwestycyjnym programu Inwestycje Polskie. Aktualne są także kwestie dotyczące oceny i wyboru projektów do dalszej realizacji przez zespół ekspertów, który jest bardzo wysoko oceniany przez rynek _ - poinformowała rzeczniczka w komunikacie. Dodała, że BGK - tak jak dotychczas - będzie filarem dłużno-gwarancyjnym. Projekty będą realizowane przez powoływane w tym celu spółki celowe.

_ - Analizujemy natomiast aspekty związane z zapewnieniem optymalnej struktury zarządzania aktywami PIR. Jednym z rozważanych wariantów jest ufunduszowienie PIR. Nadrzędnym celem prowadzonych analiz jest uzyskanie maksymalnej efektywności publicznych środków wykorzystywanych przez PIR i BKG _ - zaznaczono. Planowana zmiana formuły prawno-organizacyjnej ma nastąpić do końca 2015 r.

Rzeczniczka przypomniała, że zaangażowanie BGK w program Inwestycje Polskie to łącznie 15 mld zł finansowania dla projektów inwestycyjnych. Do końca tego roku zaangażowanie BGK w umowy kredytowe finansujące inwestycje w infrastrukturę sięgnie 19 mld zł.

PIR - drugi, inwestycyjny filar programu - do końca przyszłego roku podpisze umowy na projekty o wartości 10 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle istniały Polskie Inwestycje Rozwojowe Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach programu Inwestycje Polskie.
Wielomiliardowy projekt dwóch gigantów z GPW Wartość inwestycji w projekt petrochemiczny, który mogą zrealizować Lotos z Grupą Azoty, szacowana jest na około 12 miliardów złotych.
Lotos ma wsparcie dla projektu za 1,6 mld zł Lotos Petrobaltic i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) będą współpracowały przy finansowaniu zagospodarowania złoża ropy naftowej na Bałtyku.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)