Notowania

Likwidacja Funduszu Kościelnego w ogniu krytyki

Propozycja rządu wprowadzenia odpisu podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe jest niebezpieczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Propozycja rządu wprowadzenia odpisu podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe jest niebezpieczna, bo oznacza m.in. przyznanie się do przynależności religijnej, _ co jest łamaniem konstytucji _, mówi zwierzchnik Kościoła luterańskiego bp Jerzy Samiec.

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po dzisiejszym spotkaniu strony rządowej z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych (innych niż Kościół katolicki) negatywnie ocenił w rozmowie z PAP propozycję rządu, by zlikwidować Fundusz Kościelny a w zamian wprowadzić odpis od podatku dochodowego w wysokości 0,3 proc. na Kościoły i związki wyznaniowe.

Jak powiedział hierarcha luterański, Kościół prawosławny zwrócił uwagę na to, że bardzo duże grono ich parafian to rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne i nie płacą podatku, bo ich dochody są zbyt małe; w tym przypadku nie ma mowy o przekazaniu 0,3 proc. podatku dochodowego na działalność ich Kościoła. Dodał, że małe Kościoły zwracały też uwagę na to, że niekoniecznie wpływy z 0,3 proc. podatku będą w stanie pokryć składki na ubezpieczenie społeczne, które do tej pory były płacone z Funduszu Kościelnego.

Jak dodał bp Samiec, propozycja odpisu podatkowego jest _ niebezpieczna _ dla kościołów mniejszościowych. _ - W małych środowiskach może się okazać, że ktoś nie będzie chciał się przyznawać do swojej religii, a wpisywanie (w deklaracji podatkowej - PAP) podatku religijnego 0,3 proc. jest także przyznaniem się do przynależności religijnej, co jest łamaniem konstytucji _ - powiedział.

_ - Jesteśmy za tym, żeby prowadzić rozmowy, ale rozmowy kompleksowe o całym systemie rozwiązań w sprawie finansowania różnych form działalności Kościoła, m.in. edukacyjnych, kulturalnych, charytatywnych - tym wszystkim, czym Kościół się zajmuje _ - powiedział biskup luterański. Poinformował jednocześnie, że Kościół Ewangelicko-Augsburski prowadzi domy opieki, domy dziecka, świetlice środowiskowe, pięć kompleksów szkolnych oraz szereg innych zadań, które Kościół wykonuje w społeczeństwie polskim.

Zdaniem biskupa Samca _ należy mówić o kompleksowym sposobie rozwiązania tej kwestii na przyszłe lata w poczuciu bezpieczeństwa, nie tylko dlatego, że sytuacja będzie się zmieniała pod wpływem jakichś politycznych zawirowań, tylko żebyśmy mieli pewność rozwoju _.

Hierarcha luterański podkreślił, że dopracowanie takiego systemu kompleksowego finansowania Kościołów i związków wyznaniowych, przy okazji projektu rządowego, jest bardzo istotne i kościoły _ będą do tego dążyły _.

Czytaj o finansach Kościoła w Money.pl
Biskupi zdziwieni pośpiechem rządu - Dziwi pośpiech, z jakim ma się dokonać przekształcenie Funduszu Kościelnego. Sprawa wymaga namysłu, dyskusji i konsultacji - mówi przewodniczący kościelnej Komisji Konkordatowej arcybiskup Stanisław Budzik.
Premier o planie rządu. "To nie dokuczanie". Premier zapewnił, że rządowe propozycje zmian w systemie finansowania Kościołów, nie są próbą dokuczenia tym instytucjom.
Apel do Tuska, by nie pękał przed biskupami _ - Jeden klękał i nie pękał, a pan stoi i się boi _ - dodają premierowi otuchy.
Tagi: likwidacja funduszu kościelnego, fundusz kościelny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz