Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja więzienia w Guantanamo? Ważny krok

0
Podziel się:

Pięciu więźniów z amerykańskiej bazy zostało przetransportowanych do Gruzji i na Słowację - poinformowali przedstawiciele Pentagonu i Departamentu Stanu.

Likwidacja więzienia w Guantanamo? Ważny krok
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

Jak podano, wpisuje się to we wznowione wysiłki na rzecz zamknięcia obozu.

Trzej mężczyźni - Jemeńczycy - trafili do Gruzji, a dwaj pozostali - Jemeńczyk i Tunezyjczyk - na Słowację. Należeli do kilkudziesięcioosobowej grupy więźniów traktowanych mniej priorytetowo, co do których oceniono, że nie stwarzają już zagrożenia. Amerykańska administracja oceniła, że pięciu mężczyzn można przewieźć do innych krajów.

To pierwsi Jemeńczycy wywiezieni z Guantanamo od 2010 roku. Aby zmniejszyć liczbę więźniów, Obama zniósł w maju ubiegłego roku zakaz transferu do Jemenu, ale do tej pory nie uwolniono z Guantanamo żadnego obywatela Jemenu ze względu na niestabilną sytuację w tym kraju i możliwość recydywy.

Po uwolnieniu najnowszej grupy w Guantanamo pozostało 143 osadzonych; w tej liczbie jest 84 więźniów pochodzących z Jemenu, a 54 spośród nich może zostać uwolnionych.

Ogółem na przesiedlenie oczekuje 74 więźniów osadzonych w Guantanamo, 36 zakwalifikowano do dalszego pobytu w tej bazie; w stosunku do pozostałych albo mają się toczyć postępowania, albo już trwają przed komisjami wojskowymi, albo zostali oni uznani za winnych - twierdzi AP.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział zamknięcie krytykowanego przez obrońców praw człowieka obozu, w którym przebywają podejrzani o terroryzm, po objęciu prezydentury w 2008 roku. Jego plany zostały udaremnione przez Kongres, który zakazał przesiedlania więźniów na terytorium amerykańskie i wprowadził restrykcje utrudniające przewożenie ich za granicę.

Wysłannik Departamentu Stanu Clifford Sloan, który stara się nakłonić inne kraje do przyjęcia więźniów zakwalifikowanych do uwolnienia, podziękował Gruzji i Słowacji za pomoc, nazywając ją _ humanitarnym gestem _. Gruzja w 2010 roku przyjęła trzech osadzonych z Guantanamo, a Słowacja w sumie ośmiu.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec Guantanamo? Wbrew Kongresowi Obama jest zdeterminowany, by przed odejściem z urzędu zrealizować obietnicę wyborczą i zamknąć prowadzone od 2002 r. w wojskowej bazie USA w Zatoce Guantanamo na Kubie więzienie dla osób podejrzanych o terroryzm.
Imigranci mogą być spokojni. Ważna deklaracja 5 milionów osób, które nielegalnie przebywają w Stanach Zjednoczonych, będzie mogło spać spokojniej.
Obama zamierza zignorować te ostrzeżenia Tuż po wygranych wyborach do Kongresu republikanie ostrzegli Baracka Obamę by nie podejmował jednostronnych działań w sprawie imigracji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)