Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liderzy Tatarów mają problemy z wjazdem na Krym

0
Podziel się:

Służby graniczne na Krymie zatrzymały przy wjeździe na półwysep dwóch liderów Tatarów krymskich: Mustafę Dżemilewa i
Refata Czubarowa.

Liderzy Tatarów mają problemy z wjazdem na Krym
(Associated Press)

Służby graniczne na Krymie zatrzymały w sobotę na kilkadziesiąt minut przy wjeździe na półwysep dwóch liderów Tatarów krymskich: Mustafę Dżemilewa i Refata Czubarowa - podały służby prasowe parlamentu tatarskiego (Medżlisu).

_ Przez ponad 40 minut Dżemilew i Czubarow znajdowali się na granicy administracyjnej Krymu z Ukrainą, ponieważ służby graniczne Republiki Krym nie przepuszczały Dżemilewa i towarzyszących mu osób. Motywowano to tym, jakoby nazwisko tego znanego w świecie dysydenta znajdowało się na liście osób, którym zakazano wjazdu na terytorium Krymu _ - napisała na Facebooku rzeczniczka Medżlisu Lilia Muslimowa.

Po rozmowach telefonicznych pogranicznicy przepuścili tatarskich przywódców.

Pod koniec marca prorosyjski parlament Krymu opublikował spis osób, którym zabroniono wjazdu na półwysep. Według agencji Interfax-Ukraina na tej liście nazwiska Dżemilewa i Czubarowa nie figurują. Wcześniej pojawiały się jednak informacje, że Dżemilew został objęty zakazem wjazdu, ponieważ jako deputowany Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy głosował w niej za rozwiązaniem krymskiego parlamentu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tatarzy chcą autonomii na Krymie Zjazd Tatarów krymskich ogłosił rozpoczęcie politycznych i prawnych procedur mających na celu utworzenie narodowej i terytorialnej autonomii Tatarów na Krymie.
Polscy Tatarzy solidarni z krymskimi Apel poparcia dla Tatarów krymskich wystosowali delegaci nadzwyczajnego kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
Przewodniczący Dumy obiecuje Tatarom Siergiej Naryszkin uważa za ważne, aby w określeniu przyszłości Krymu, w procedurach samookreślenia, wzięli udział wszyscy mieszkańcy Krymu, przedstawiciele wszystkich narodowości.
Krymscy Tatarzy: będziemy bronić ojczyzny Według danych Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy z 1 listopada 2013 roku 58,5 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, 24,3 proc. - Ukraińcy, 12,1 proc. - krymscy Tatarzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)