Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liczba ofiar masakry w Brukseli rośnie

0
Podziel się:

Policja zatrzymała podejrzaną osobę i poszukuje drugiej w związku ze strzelaniną, do której doszło w Muzeum Żydowskim.

Liczba ofiar masakry w Brukseli rośnie
(PAP/EPA)
bEKMPYGd

Liczba zabitych strzelaniny w centrum Brukseli wzrosła do czterech. W szpitalu bowiem zmarła ciężko ranna osoba. Na miejscu zginęły trzy. Do tragicznych wydarzeń doszło w Muzeum Żydowskim. Policja wciąż szuka sprawcy strzelaniny. Dwie spośród trzech ofiar śmiertelnych strzelaniny to turyści izraelscy - poinformował rzecznik MSZ Izraela Jigal Palmor.

Aktualizacja: 8:40.

Osoba, którą policją zatrzymała kilka godzin po strzelaninie, była przesłuchiwana i została już zwolniona. Jest obecnie świadkiem, a nie podejrzaną - poinformowała belgijska prokuratura.

bEKMPYGf

_ - Przeglądamy uważnie nagrania ze wszystkich kamer monitoringu, by ustalić sprawcę strzelaniny, który uciekł z miejsca zbrodni _ - powiedziała rzeczniczka prokuratury Ine Van Wymersch.

Na miejsce zbrodni bardzo szybko przyjechał premier Belgii. _ To prawdziwy dramat. Zrobimy wszystko, by zatrzymać sprawcę tego okropnego ataku _ - powiedział Elio Di Rupo.

Do strzelaniny doszło wczoraj po południu. Sprawca najpierw otworzył ogień do ludzi zwiedzających Muzeum Żydowskie. Świadkowie opowiadają, że to była egzekucja, strzelał z bliskiej odległości, a następnie uciekł, strzelając także do przechodniów przed muzeum. Nieznane są motywy zabójstwa, ale miejsce wskazuje, że to był atak antysemicki. Prokuratura zastrzega, że to dopiero wyjaśni śledztwo. Ale już teraz wzmocniono ochronę wszystkich miejsc związanych ze społecznością żydowską i podniesiono do najwyższego stan zagrożenia.

Zobacz także: Miejsce Tragedii (Reuters, ang):
bEKMPYGl

Dwie spośród trzech ofiar śmiertelnych strzelaniny w Muzeum Żydowskim w Brukseli to turyści izraelscy - poinformował rzecznik MSZ Izraela Jigal Palmor_ . - Wśród ofiar jest izraelska para w wieku około 50 lat mieszkająca w Tel Awiwie, która była na wyjeździe turystycznym _ - powiedział rzecznik.

Wyraził przekonanie, że policja belgijska i tamtejszy wymiar sprawiedliwości _ zrobią wszystko, by rzucić światło na tę zbrodnię _.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził przekonanie, że atak był skutkiem _ nieustannego podżegania do nienawiści _ wobec Żydów i ich kraju. _ Na ziemi europejskiej wciąż słyszmy kalumnie i kłamstwa wymierzone w państwo Izrael _ - zaznaczył Netanjahu.

bEKMPYGm

Premier Belgii Elio Di Rupo zapewnił, że władze robią wszystko w ich mocy, by _ zidentyfikować i ująć sprawcę lub sprawców tej tragedii _. Szef belgijskiej dyplomacji Didier Reynders przekazał, że motywu incydentu jeszcze nie ustalono, przyznał jednak, że trudno nie postrzegać sobotniego ataku jako _ aktu antysemityzmu _.

Przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów Wiaczesław Mosze Kantor powiedział, że choć wciąż jeszcze nie ustalono, czy atak miał podłoże antysemickie, to _ jesteśmy świadomi nieustannego zagrożenia dla żydowskich celów w Belgii i całej Europie _. _ Rządy europejskie muszą jasno zapowiedzieć politykę zera tolerancji wobec wszelkich przejawów antysemityzmu _ - dodał.

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso sobotni atak _ godzi w europejskie wartości _ i jest nie do przyjęcia. _ Terroryzm nie będzie uchodził bezkarnie _ - podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Prezydent Francji Francois Hollande _ z największą mocą _ potępił atak. W specjalnym oświadczeniu wyraził solidarność z Belgią i złożył kondolencje bliskim ofiar.

bEKMPYGn

Czytaj więcej w Money.pl

bEKMPYGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)