Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liczba cudzoziemców w Niemczech rośnie w zawrotnym tempie

0
Podziel się:

Najczęściej wnioski o azyl składali w zeszłym roku obywatele Serbii - ponad 18 tys. - z których 90 procent to Romowie.

Liczba cudzoziemców w Niemczech rośnie w zawrotnym tempie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEEEkIWd

Ponad 127 tysięcy cudzoziemców, w tym wielu Romów z Serbii i Macedonii, ubiegało się w zeszłym roku o azyl w Niemczech. Jak podał niemiecki MSW, liczba wniosków osiągnęła poziom najwyższy od 14 lat, a w porównaniu z 2012 rokiem wzrosła aż o około 64 procent.

Blisko 110 tys. osób złożyło wniosek o azyl w Niemczech po raz pierwszy, co oznacza wzrost aż o 70 proc. Ponad 17 tys. cudzoziemców wystąpiło o azyl ponownie (+ 33 proc.) - czytamy w oświadczeniu prasowym opublikowanym na stronie internetowej MSW w Berlinie.

Odsetek wniosków rozpatrzonych pozytywnie przez Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców wyniósł 13,5 proc. Kolejnym 11,4 proc. wnioskodawców przyznano - pomimo negatywnej decyzji w sprawie azylu - ochronę przed deportacją. W przypadku obywateli Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa 100 proc. wniosków zostało odrzuconych.

bEEEkIWf

Szef resortu spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere podkreślił, że liczba cudzoziemców ubiegających się o azyl w Niemczech jest najwyższa w całej UE. Zapowiedział przyśpieszenie postępowania azylowego. _ - Musimy szybciej decydować, czy wnioskodawcy zasługują na azyl, czy też nie _ - powiedział. Minister zaznaczył, że niemieckie kraje związkowe i samorządy, które odpowiadają za pobyt osób ubiegających się o azyl, walczą z poważnymi problemami.

W zeszłym roku wielokrotnie dochodziło do napięć pomiędzy lokalnymi społecznościami a władzami miejscowości, w których powstały kwatery dla azylantów. Obawy mieszkańców wykorzystywała skrajna prawica i neonaziści, organizując marsze protestu i wiece.

De Maiziere podkreślił, że pomimo trudności Niemcy nadal będą się wywiązywały z _ humanitarnych obowiązków _. Najczęściej wnioski o azyl składali w zeszłym roku obywatele Serbii - ponad 18 tys. - z których 90 proc. to Romowie. W stosunku do roku 2012 liczba ich wniosków wzrosła o 40 proc.

Na drugim miejscu w tej statystyce znaleźli się obywatele Federacji Rosyjskiej, głównie Czeczeni - 15 473. Liczba wniosków od nich wzrosła aż o 353 proc. Pozytywne decyzje wydano w 1,3 proc. przypadków.

bEEEkIWl

Kolejne miejsca pod względem liczby wniosków zajęli uchodźcy z Syrii, Macedonii, Afganistanu, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Uchodźcy szturmują granice Niemiec W tym roku wniosek o azyl złożyło już 74 tysiące osób.
KE za większymi zasiłkami dla obywateli UE Komisja Europejska uważa, że władze niemieckie powinny zapewnić imigrantom z innych krajów UE szerszy dostęp do świadczeń socjalnych.
Imigranci wyłudzają zasiłki w Niemczech? To reakcja na populistyczne hasła bawarskiej CSU ostrzegającej przed zalewem imigrantów.
bEEEkIWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)