Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libia po wojnie. Premier ma utworzyć nowy rząd

0
Podziel się

Abd Allah as-Sani ma na to dwa tygodnie.

Libia po wojnie. Premier ma utworzyć nowy rząd
(U.S. Department of State/public domain)
bEiJDylN

Pochodząca z wyborów libijska Izba Reprezentantów powierzyła dotychczasowemu premierowi Abd Allahowi as-Saniemu (na zdjęciu) misję utworzenia nowego rządu - poinformował rzecznik Izby.

Sani, były minister obrony i zawodowy wojskowy, pełni funkcję premiera od marca, ale jego pozycję osłabia równoległe istnienie drugiego parlamentu, odmawiającego Izbie Reprezentantów legalności.

Libia znalazła się w stanie anarchii w następstwie walk między byłymi uczestnikami wspieranej przez NATO zbrojnej rebelii, która w 2011 roku obaliła wieloletnią dyktaturę Muammara Kadafiego. Osią konfliktu jest rywalizacja o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi libijskimi zasobami ropy.

bEiJDylP

_ - Izba ponownie powołała dziś Saniego na premiera, zwracając się do niego o utworzenie rządu na czas kryzysu w ciągu nie dłużej niż dwóch tygodni _ - powiedział rzecznik. Wcześniej rząd zadeklarował, że po obsadzeniu Trypolisu przez rebeliantów stracił kontrolę nad większością znajdujących się w stolicy ministerstw i instytucji państwowych.

W ubiegłym miesiącu przedstawiciele władz wraz z Izbą Reprezentantów przenieśli się do miasta Tobruk na wschodzie Libii, gdy rebeliancki sojusz, któremu przewodzą bojownicy pochodzący z położonego na wschód od Trypolisu nadmorskiego miasta Misrata, wyparł ze stolicy swych rywali - rebeliantów z regionu Zintan na zachodzie kraju.

W Trypolisie znajdują się siedziby wszystkich ministerstw, banku centralnego i Państwowej Korporacji Naftowej.

Siły kontrolujące obecnie Trypolis, z których część ma powiązania z islamistami, odmawiają uznania Izby Reprezentantów z jej licznymi deputowanymi o nastawieniu liberalnym i federalistycznym. Doprowadziły natomiast do ponownego zebrania się poprzedniego parlamentu - Powszechnego Kongresu Narodowego, będącego w znacznym stopniu pod wpływami islamistów.

bEiJDylV
Czytaj więcej w Money.pl
Co się stało z ambasadą USA w Libii? Amerykanie zamknęli placówkę w Trypolis. Teraz dochodzą ich słuchy, że została przejęta przez libijskie bojówki.
Islamiści w Libii coraz silniejsi. Zajęli... Islamiści ogłosili w komunikacie przejęcie kontroli nad kwaterą generalną sił specjalnych w Bengazi.
Niebezpiecznie w Libii. Polacy ewakuowani _ Z uwagi na niebezpieczną sytuację w Libii podjąłem decyzję o czasowym zawieszeniu ambasady Polski w Trypolisie oraz ewakuację placówki i naszych rodaków - _ napisał minister spraw zagranicznych na Twitterze.
bEiJDymq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)