Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
libia po wojnie
30.07.2014 09:28

Libia po wojnie. Islamiści zajęli najważniejszą bazę wojskową w Bengazi

Islamiści ogłosili w komunikacie przejęcie kontroli nad kwaterą generalną sił specjalnych w Bengazi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dennixo/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
Bengazi to największe miasto na wschodzie Libii</br>

Po kilku dniach zaciętych walk islamistyczni bojownicy zajęli siedzibę sił specjalnych w Bengazi na wschodzie Libii. Jest to najważniejsza baza wojskowa w tym mieście - poinformowano ostatniej nocy.

Islamiści ogłosili w komunikacie przejęcie kontroli nad kwaterą generalną sił specjalnych. Członek sił specjalnych Fadel al-Hassi powiedział, że _ wycofały się one z bazy armii w Bengazi po silnym ostrzale _. Według źródeł wojskowych wśród grup islamistycznych, które zajęły bazę, jest Ansar Aszaria, uważane przez USA za organizację terrorystyczną. Agencja AFP pisze, że zajęcie bazy jest najpoważniejszym dotąd ciosem dla libijskiej armii, która od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku próbuje się odbudować.

Jednostka sił specjalnych jest jedną z nielicznych regularnych brygad wojskowych w Libii. Choć siły specjalne ogłosiły poparcie dla działalności generała w stanie spoczynku Chalifa Haftara, to nie są pod jego dowództwem. Haftar od 16 maja prowadzi _ operację antyterrorystyczną _ na wschodzie kraju. Generała popierają liczne oddziały armii, w tym eskadry lotnicze; przez przeciwników jest on oskarżany o dokonanie w istocie zamachu stanu.

Co najmniej 38 osób zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek w Bengazi w starciach islamistycznych milicji z siłami lojalnymi wobec generała. Walki toczyły się z użyciem pocisków rakietowych i lotnictwa. W rejonie starć rozbił się libijski samolot myśliwski.

Jak poinformował rzecznik tzw. Armii Krajowej pod dowództwem Haftara, myśliwiec rozbił się we wtorek z powodów technicznych; pilot miał się bezpiecznie katapultować. Tymczasem islamiści poinformowali, że to oni zestrzelili maszynę.

Bengazi, największe miasto na wschodzie Libii, pozostaje w praktyce pod kontrolą islamistów od czasu obalenia reżimu Kadafiego. Islamiści nie uznają nowych władz centralnych.

Niestabilna sytuacja panuje również w stolicy Libii Trypolisie, gdzie rywalizujące milicje walczą o kontrolę nad lotniskiem. Tymczasowy rząd centralny jest słaby i dotychczas nie zdołał zorganizować w pełni profesjonalnej armii i policji.

Czytaj więcej w Money.pl
30 osób zginęło w walkach w Bengazi Na wschodzie Libii trwają zacięte walki między siłami libijskimi a islamistycznymi bojownikami. Walki toczyły się z użyciem pocisków rakietowych i lotnictwa.
F-16 i śmigłowce ewakuowały personel USA Personel, w tym żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej strzegący placówki, został ewakuowany drogą lądową.
Libijski rząd odzyskuje kontrolę nad rafineriami - _ Osiągnęliśmy porozumienie mające na celu zakończenie kryzysu naftowego _ - uważa pełniący obowiązki premiera Libii Abdullah al-Than.
Tagi: libia po wojnie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz