Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Libia po wojnie. Atak na mieszkanie nowego premiera

0
Podziel się:

Uzbrojeni napastnicy ostrzelali dziś mieszkanie Ahmeda Majtika, ale szefa rządu w nim nie było.

Ahmed Majtik dostał wotum zaufania przedwczoraj
Ahmed Majtik dostał wotum zaufania przedwczoraj (PAP/EPA)
bEKzzVWt

Uzbrojeni mężczyźni zaatakowali dziś rano z ręcznych granatników przeciwpancernych mieszkanie nowego premiera Libii Ahmeda Majtika w Trypolisie. Co najmniej jeden z napastników został zabity przez strażników - poinformowało biuro szefa rządu.

W momencie ataku mieszkanie premiera było puste.

Czterech uzbrojonych napastników w dwóch samochodach starło się z ochroniarzami budynku. Jeden ze sprawców został zabity, a kolejny odniósł obrażenia i został zatrzymany. Motywy ataku nie są znane.

bEKzzVWv

Pochodzący z Misraty na zachodzie Libii 42-letni Majtik jest piątym i najmłodszym szefem rządu od obalenia reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku.

Przedwczoraj głęboko podzielony libijski parlament udzielił wotum zaufania rządowi nowego premiera. Tego biznesmena poparli członkowie partii islamistycznej i niezależni deputowani. Niektórzy opozycyjni posłowie i frakcje antyislamistyczne uznali głosowanie za nielegalne.

Majtik zastąpił dotychczasowego premiera Abd Allaha as-Saniego, który zrezygnował w kwietniu ze stanowiska z powodu gróźb i ataku na jego rodzinę.

W Libii panuje coraz większy chaos. Rząd w Trypolisie nie jest w stanie zapanować nad dziesiątkami milicji, które pomagały w obaleniu Kadafiego, ale teraz nie liczą się z rządem centralnym. Przeciwko radykalnym milicjom wystąpił zbuntowany gen. Chalifa Haftar. Zapewnia on, że nie chce zdobyć władzy, lecz jedynie odpowiada na _ żądanie ludności _, by walczyć z _ terrorystami _.

bEKzzVWB

18 maja siły lojalne wobec Haftara dokonały szturmu na parlament w celu - jak ogłosiły - aresztowania islamistycznych deputowanych. Według generała rządowi nie udało się przejąć kontroli nad islamistycznymi milicjami.

Siły Haftara, które obwołały się Libijską Armią Narodową, zażądały wstrzymania prac parlamentu i odrzuciły wybór Majtika na nowego premiera.

Mianowanie Majtika, wspieranego przez Bractwo Muzułmańskie, wywołało gniew przeciwników islamistów. Utworzona przez Bractwo Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (występująca także pod nazwą Partia Sprawiedliwości i Budowy) wyraźnie odwołuje się do islamu oraz prawa szariatu jako wartości nadrzędnych. Islamiści w Libii byli prześladowani za 42-letnich rządów Kadafiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Libii grozi chaos i rozbicie państwa Libijski parlament jest podzielony między siły islamistyczne i nieislamistyczne, a polityczne spory sprawiły, że deputowani nie zdołali dotąd porozumieć się w sprawie powołania nowego rządu ani rozpisania wyborów.
Wybrali premiera Libii. Część się nie zgadza W czasie chaotycznego posiedzenia Powszechnego Kongresu Narodowego 42-letni Majtik początkowo nie zdobył wymaganej liczby głosów potrzebnych do zatwierdzenia go przez to gremium.
Porwanie ambasadora Jordanii w Libii Porywacze przedstawili żądania.
bEKzzVWW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)