Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
libia
04.05.2014 18:06

Libia ma nowego premiera. Niektórzy się nie zgadzają

W czasie chaotycznego posiedzenia Powszechnego Kongresu Narodowego 42-letni Majtik początkowo nie zdobył wymaganej liczby głosów potrzebnych do zatwierdzenia go przez to gremium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcilhacy Cyril/ABACA/EAST NEWS)

Libijski biznesmen Ahmed Majtik został dziś wybrany na nowego premiera kraju - poinformował wiceprzewodniczący parlamentu. Część deputowanych podważyła wybór, twierdząc, że Majtik nie zdobył wymaganej liczby głosów w parlamencie.

Nowy premier niemal natychmiast złożył przysięgę. W ciągu dwóch tygodni ma przedstawić skład swojego rządu.

W czasie chaotycznego posiedzenia Powszechnego Kongresu Narodowego 42-letni Majtik początkowo nie zdobył wymaganej liczby głosów potrzebnych do zatwierdzenia go przez to gremium. Kolejne głosy zdobył już po odroczeniu posiedzenia i zatwierdzeniu pierwotnego wyniku, co spotkało się ze sprzeciwem części deputowanych.

Pochodzący z Misraty na zachodzie Libii Majtik jest piątym i najmłodszym szefem rządu od obalenia reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku.

Dotychczasowy premier Abd Allah as-Sani zrezygnował przed około trzema tygodniami z powodu gróźb i ataku na jego rodzinę. Sani od 11 marca stał na czele przejściowego rządu, który trzeba było powołać po zdymisjonowaniu przez parlament jego poprzednika Alego Zidana.

Sesja głosowań mających wyłonić następcę Saniego rozpoczęła się w połowie tego tygodnia, ale została przerwana, gdy na salę obrad wdarli się uzbrojeni napastnicy, reprezentujący jednego z pokonanych kandydatów.

Rząd Libii jest słaby i ma trudności z utrzymaniem stabilności państwa, której zagrażają rebelianci ze wschodniej części kraju, domagający się autonomii i większego udziału w dochodach z eksportowanej stamtąd ropy. Jest też skonfliktowany z parlamentem, który nie chce przyznać mu szerszych kompetencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Uzbrojeni napastnicy w parlamencie Libii Napastnicy zaczęli strzelać, zmuszając deputowanych do przerwania głosowania, które miało wyłonić szefa rządu.
Libia: zarzuty dla syna Kadafiego Saif al-Islam, zajmujący najbardziej eksponowane miejsce z siedmiu synów Kadafiego, uśmiechał się i wyglądał na pewnego siebie podczas łączności sądu z więzieniem w mieście Zintan, gdzie jest przetrzymywany.
Porwanie ambasadora Jordanii w Libii Porywacze przedstawili żądania.
Tagi: libia, premier libii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz