Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leszek Miller nowym szefem SLD

0
Podziel się

"Dziś poznaliśmy przed kamerami świeckiego mistrza ceremonii pogrzebowej tej partii" - pastwią się eksperci.

Leszek Miller nowym szefem SLD
(PAP/Paweł Kula)
bEgXdIMR

Nowym przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej został Leszek Miller. Zwyciężył mając miażdżącą przewagę. Poza szefem klubu parlamentarnego Sojuszu do fotela szefa partii pretendowali Joanna Senyszn, Marek Balt i Artur Hebda.

Aktualizacja, godz. 20:39

Leszek Miller okazał się bezkonkurencyjny. Głosowało na niego 320 delegatów Sojuszu. 50 głosów uzyskał poseł z Częstochowy Marek Balt, 28 - europosłanka Joanna Senyszyn, a 17 - działacz SLD z Zielonej Góry Artur Hebda.

bEgXdIMT

Tuż po ogłoszeniu wyników wyborów nowy przewodniczący Sojuszu mówił, że każdy kto źle życzy SLD _ po dzisiejszym spotkaniu, atmosferze i manifestacji jedności, powinien wiedzieć, że jego życzenia pozostaną na papierze _. _ SLD po wielkich przejściach, po wielkich zwycięstwach i wielkich porażkach będzie dalej konsekwentnie służył ludziom pracy, którym dzisiaj najtrudniej i którzy żyją w poczuciu nierównych szans; którzy wymagają od swojego państwa więcej sprawiedliwości, równości i poprawy codziennego życia _ - podkreślił Miller.

_ - Jesteśmy ludźmi lewicy, a więc ludźmi społecznego optymizmu i dlatego wierzymy, że Polska może być lepszym krajem, lepiej rządzonym, lepiej zorganizowanym, a Państwo Polskie może być bardziej sprawiedliwe dla swoich obywateli _ - powiedział.

Dziękował również dotychczasowemu liderowi SLD Grzegorzowi Napieralskiemu. _ Jest młodym człowiekiem, jeszcze wielka przyszłość przed nim, a po ostatnich wyborach zdobył pierwsze blizny, a blizny czynią mężczyznę _ - zaznaczył Miller.

Jak zauważył, październikowa kampania wyborcza _ nie była radosna _. _ Ale mamy ponad milion wyborców, ludzi, którzy w nas pokładają nadzieję i dzisiaj musi popłynąć sygnał, że te nadzieje nie zostaną niszczone _ - dodał.

bEgXdIMZ

Później na konferencji prasowej Miller podkreślił, że to, co stało się nowego to to, że _ po raz pierwszy od lat razem ze sobą, we wspólnej pracy dla SLD spotkali się Grzegorz Napieralski i Wojciech Olejniczak, Krzysztof Janik i Marek Dyduch, nasze znakomite koleżanki: Joanna Senyszyn i Katarzyna Piekarska _.

_ - To jest rzecz budująca i ona ośmiela mnie w myśleniu, że pokonaliśmy największe trudności, że okres smuty i okres szoku powyborczego mamy za sobą _ - dodał Miller.

Powiedział, że miejsce dla Napieralskiego i Olejniczaka widzi wśród członków zarządu krajowego. Senyszyn miałaby z kolei zostać wiceprzewodniczącą Sojuszu.

Oprócz Senyszyn, na wiceprzewodniczących Miller ma zgłosić też kandydatury: wiceszefa klubu SLD Leszka Aleksandrzaka, szefowej młodzieżówki SLD Pauliny Piechny-Więckiewicz oraz lidera śląskiego SLD Zbyszka Zaborowskiego. Na swych stanowiskach mają też pozostać dwójka dotychczasowych wiceszefów: Katarzyna Piekarska i Longin Pastusiak.

bEgXdINa

Miller zaapelował też do _ ludzi SLD, którzy w ostatnich latach z różnych powodów odeszli z niego lub uznali, że zostali wypchnięci _. _ Jeżeli nie popełnili żadnych wykroczeń w stosunku do prawa, jeżeli zachowali swoją lewicową wrażliwość i wartości, to apeluję o powrót. Wracajcie koleżanki i koledzy, bo zawołanie wszystkie ręce na pokład jest dzisiaj wyjątkowo ważne _ - podkreślił nowy szef Sojuszu.

Nie chciał jednak powiedzieć, kogo konkretnie ma na myśli. _ Nie, bo jak wymienię jedno nazwisko, to pozostali się obrażą, więc zgłaszam swój apel, adresując go bardzo szeroko _ - zaznaczył Miller.

Pytany przez dziennikarzy, powtórzył, że jest gotów do współpracy z Ruchem Palikota, ale na _ równych, równorzędnych i partnerskich zasadach _. Zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek odbędzie w Sejmie spotkanie z przedstawicielami różnych organizacji i struktur lewicowych, które chcą współpracować z SLD.

Na pytanie o zapowiadane na wiosnę prawybory przewodniczącego SLD, Miller odpowiedział, że do statutu partii wprowadzone zostaną rozwiązania, dzięki którym _ następne wybory (przewodniczącego) mogłyby się odbyć na zasadzie wyborów powszechnych _.

bEgXdINb

Napieralski zapewnił natomiast, że jego aktywność w partii nie zmieni się. _ Będę pomagał nowemu przewodniczącemu z całych sił, a także zamierzam zwiększyć swoją aktywność w parlamencie _ - podkreślił na wspólnej z Millerem konferencji prasowej.

Wsparcie zadeklarował też Olejniczak. Jak mówił, z nadzieją wita wybór Millera. _ Każdy wybór i każdy nowy przewodniczący wiąże się z nadzieją. Po to się tutaj zebraliśmy, żeby wybrać nowego przewodniczącego, bo stary się nie sprawdził _ - zaznaczył Olejniczak.

bEgXdINc

Były szef Sojuszu Józef Oleksy mówił dziennikarzom, że jeśli partia nadal będzie się wewnętrznie dzielić, to wówczas znajdzie się na _ równi pochyłej do upadku _. _ Partia, która nie potrafi być wewnętrznie zespolona, jak może iść do społeczeństwa z wezwaniami we wspólnych sprawach? Jeśli nie da się opanować tych ambicjonerskich odruchów, to oczywiście partia nie będzie partią _ - podkreślił.

W ocenie innego byłego przewodniczącego partii Krzysztofa Janika, _ na dzisiaj Miller jest najlepszym wyborem _. _ Najpierw trzeba nas wyprowadzić z dołka i na pewno da radę. Czy da radę zaprowadzić nas do lepszej przyszłości, będziemy wiedzieli za parę miesięcy _ - dodał.

Joanna Senyszyn oceniła w swym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników, iż świadczą one o tym, iż delegaci _ uznali, że lepsza będzie przyszłość Sojuszu z Leszkiem Millerem na czele _. Pogratulowała b. premierowi wyboru. Dziękowała też tym delegatom, którzy oddali na nią głos. Gratulacje i podziękowania złożyli też inni konkurenci Millera w wyborach Marek Balt i Artur Hebda.

Miller chce się odróżnić od PalikotaPsycholog społeczny doktor Norbert Maliszewski z UW powiedział, że spowoduje to, iż partia przesunie się bardziej w stronę lewicy socjalnej. - _ To dla SLD jedyna szansa, z tego względu że bardziej wiarygodny światopoglądowo jest Janusz Palikot. Co więcej Janusz Palikot podniósł rękę na _ krzyż _ - stał się lewicą światopoglądową. Dla SLD jest to szansa, żeby jakoś się odróżnić. _ - mówi potencjalnej strategii Sojuszu ekspert.

POSŁUCHAJ MALISZEWSKIEGO:

źródło: IAR

Zdaniem Norberta Maliszewskiego, wybór Leszka Millera nie wniesie wiele nowego do SLD -_ To jest opcja przetrwania. W tym sensie, że główne źródło poparcia to ten sentyment za dobrymi czasami dla SLD. Dwa nurty się tutaj pojawiają - sentyment za starym SLD i walka z Januszem Palikotem - _podsumowuje psycholog społeczny.

Dużo bardziej sceptycznie do nowego szefa podchodzi doktor Wojciech Jabłoński z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW powiedział , że Leszek Miller pogrzebie szanse na odnowę SLD. - _ Czas SLD już minął. Dzisiaj poznaliśmy przed kamerami syndyka masy upadłościowej albo politycznego, świeckiego mistrza ceremonii pogrzebowej tej partii _ - pastwi się na Millerem Jabłoński

POSŁUCHAJ JABŁOŃSKIEGO:

źródło: IAR

Zdaniem Jabłońskiego, Leszek Miller nie pozyska młodych lewicowców, którzy pójdą raczej za Januszem Palikotem - _ Jedyną nadzieją obecnego SLD nie jest wcale Leszek Miller, ale jest Janusz Palikot, który jeśli zechce i będzie mu się to politycznie opłacać to weźmie pod swoje skrzydła część SLD, a może całość tej masy upadłościowej - _nie pozostawia złudzeń Jabłoński.

Czytaj więcej o wyborach nowego szefa SLD w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t125206.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/leszek;miller;otworzyl;instytut;europejski,206,0,733390.html) Leszek Miller otworzył Instytut Europejski Do rady programowej Instytutu były premier pozyskał byłego unijnego komisarza Guentera Verheugena.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t131252.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;krytykuje;rzad;za;brak;konsultacji;w;sprawie;szczytu;ue,6,0,986374.html) SLD: Na szczęście nie padła na tym szczycie Zdaniem lewicy, konsekwencjami zobowiązań, które przyjął w Brukseli Tusk, będą kolejne cięcia budżetowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t97355.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;szef;sld;borowski;ujawnil;swoj;typ,17,0,984849.html) Nowy szef SLD. Borowski ujawnił swój typ Senator Marek Borowski mówi, jaki wybór oznaczałby dla Sojuszu _ rozdwojenie jaźni _. Za dwa dni partia wybierze nowego szefa.
bEgXdINu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)