Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Andrzej Lepper
19.07.2011 14:21

Lepper: Kaczyński zbierał haki na polityków

Szef Samoobrony zeznawał na korzyść Romana Giertycha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Andrzej Lepper zeznawał w procesie, który lider PiS wytoczył Romanowi Giertychowi za jego słowa o _ zbieraniu haków _ na polityków przez byłego premiera.

Dziś były wicepremier i lider Samoobrony został przesłuchany jako świadek w procesie, w którym szef PiS żąda przeprosin w mediach od byłego wicepremiera swego rządu z LPR. Także sam Giertych pozwał Jarosława Kaczyńskiego za to, że ten zarzucił mu kłamstwo w związku z jego wypowiedzią, jakoby jako premier miał zbierać _ haki _. Dwa oddzielne procesy w sprawie prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie. Obie strony chciały wspólnego badania obu pozwów, ale sąd je rozdzielił. Powodowie żądają od adwersarzy przeprosin m.in. w telewizjach, ich koszt może wynieść kilkaset tys. zł.

W 2010 roku Giertych oświadczył, że Kaczyński jako premier zbierał _ haki _ na polityków koalicji (Samoobrony i LPR) i opozycji. Według Giertycha, forma zbierania _ haków _ na Tuska _ była obrzydliwa _, a dane te dotyczyły spraw _ bardzo odległych, z przeszłości _. Zdaniem Giertycha wszyscy politycy PO mieli założone teczki. - _ To są kłamstwa, niemające faktycznych przesłanek _ - replikował Jarosław Kaczyński. _ - Nie było żadnych teczek, nie było żadnych akcji ad personam wobec kogokolwiek _ - zapewniał szef PiS, zapowiadając pozew wobec Giertycha.

Były wicepremier z LPR (dziś adwokat) zapowiedział wówczas, że pozwie Kaczyńskiego za zarzut kłamstwa. Ponadto wytoczył mu proces karny za zniesławienie (grozi za to do roku więzienia); lider PiS zrzekł się do tej sprawy immunitetu poselskiego.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byli;szefowie;sluzb;bronia;kaczynskiego,183,0,747191.html) Byli szefowie służb bronią Kaczyńskiego - Nigdy nie wydawałem żadnych bezpośrednich lub pośrednich poleceń, które miały prowadzić do jakichkolwiek działań służb specjalnych lub wymiaru sprawiedliwości ad personam, na zasadzie poszukiwania jakichś informacji na jakąś osobę _ - zeznawał wcześniej w sprawie cywilnej Jarosław Kaczyński. Dodał, że nigdy też nie było takich jego sugestii. Przyznał, że _ premier rządu otrzymuje różne tajne informacje, czasem także na temat różnych osób, ale to nie ma nic wspólnego z poszukiwaniem haków _.

Giertych zeznawał wcześniej, że chodzi o zbieranie materiałów _ mających w oczach pozwanego charakter kompromitujący polityków opozycji _; m.in. na Tuska, żonę Schetyny, matkę Sławomira Nowaka. _ Informacje te miałem bezpośrednio od pozwanego, od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz od szefa MSW Janusza Kaczmarka _ - mówił.

##Na drugiej stronie przeczytasz, co zeznał Andrzej Lepper

Dziś Lepper (świadek Giertycha) zeznał, że z jego kilku ówczesnych rozmów z Jarosławem Kaczyńskim i innymi członkami rządu wynikało, że premier ma informacje nt. polityków PO i SLD. _ - Jestem przekonany, że Jarosław Kaczyński gromadził materiały mające na celu kompromitację przedstawicieli innych partii _ - oświadczył Lepper. - _ Była mowa m.in. o powiązaniach Tuska ze światem biznesu, jego konfliktach rodzinnych oraz o żonie pana Schetyny _ - dodał. - _ Padło stwierdzenie z ust premiera, że odpowiednie organa interesują się żoną Schetyny, która miała spółkę PR i wykonywała usługi dla spółek Skarbu Państwa _ - podkreślił.

_ - Z SLD chodziło o śp. pana Szmajdzińskiego; omawiano też sprawy pana Millera i Oleksego _ - oświadczył Lepper. _ - Pan Kaczyński mówił też o biznesmenach Stokłosie, Kulczyku, Krauzem, Solorzu, którymi należałoby się szczegółowo zainteresować oraz o ich powiązaniach z politykami _ - dodał. _ - Były także zbierane materiały na dziennikarzy _ - podkreślił były wicepremier.

Według Leppera Jarosław Kaczyński interesował się postępowaniami karnymi wobec przedstawicieli opozycji i wymieniał m.in. sprawę Barbary Blidy, w której _ dowody miały być mocne _. Świadek zasugerował - nie mając dowodów - że Kaczyńskiego informował o tym minister Ziobro.

Lepper uważa, że Kaczyński celowo nie chciał, by LPR i Samoobrona miały swych przedstawicieli w służbach specjalnych. - _ Informacje miały być dostępne wyłącznie dla niego i jego ludzi _ - dodał. Oświadczył, że jego opinię potwierdza sprawa usunięcia go z rządu latem 2007 roku na tle _ afery gruntowej _. _ - Moje rozmowy nielegalnie podsłuchiwano; myślę, że o działaniach CBA wobec mnie wiedział Kaczyński, Ziobro i szef Biura Mariusz Kamiński _ - zeznał Lepper.

Przyznał, że Jarosław Kaczyński pytał go w 2006 roku o _ seksaferę _ w Samoobronie i czy podda się badaniom na ojcostwo dziecka Anety Krawczyk. _ - Zgodziłem się; z rozmowy odniosłem wrażenie, że premier ma więcej wiedzy o sprawie niż z mediów _ - dodał świadek. Kaczyński nie stawił się w sądzie (nie miał takiego obowiązku). Proces odroczono do 3 listopada.

Aby nie przegrać procesu o ochronę dóbr osobistych, pozwany musi dowieść, że jego słowa były prawdziwe albo choć wykazać, że jego działanie nie było bezprawne, bo działał w interesie publicznym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t20425.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozwali;giertycha;odwet;pis;za;haki,27,0,802587.html) Pozwali Giertycha? Odwet PiS za "haki" Poseł Arkadiusz Mularczyk uważa, że to Giertych popełnił przestępstwo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t129369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;zrzekl;sie;immunitetu;chodzi;o;haki,153,0,801945.html) Kaczyński zrzeka się immunitetu Roman Giertych oskarżył prezesa PiS o to, że chciał zdyskredytować politycznych rywali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t20344.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dorn;premier;kaczynski;nie;zbieral;hakow,69,0,750917.html) Dorn: Premier Kaczyński nie zbierał haków _ Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją _ - zapewnia były wicepremier i szef MSWiA.
Tagi: Andrzej Lepper, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz