Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leki refundowane. Rzecznik weźmie pacjentów w obronę

0
Podziel się:

Pacjenci, którzy nie otrzymają po 1 lipca recept na leki refundowane, mogą się zwracać do Rzecznika Praw Pacjenta.

Leki refundowane. Rzecznik weźmie pacjentów w obronę
(Bartosz KRUPA/East News)

Pacjenci, którzy nie otrzymają po 1 lipca recept na leki refundowane, mogą się zwracać do Rzecznika Praw Pacjenta. Zadeklarowała to sama Rzecznik Krystyna Barbara Kozłowska.

Od 1 lipca część lekarzy ma wypisywać pełnopłatne recepty pacjetom, którym przysługują leki refunfdowane. Medycy chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko przepisom, dotyczącym refundacji leków.

Krystyna Barbara Kozłowska powiedziała w _ Sygnałach Dnia _ w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że pacjent, który nie otrzyma recepty na przysługujący mu lek refundowany, powinien zwrócić się o taką receptę do kierownika danej placówki, mającej podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Gdyby mimo to nie otrzymał recepty, powinien niezwłocznie zwrócić do Rzecznika Praw Pacjenta. Najłatwiej zrobić to dzwoniąc na bezpłatny numer interwencyjny 800 190 590, od 9 do 21 od poniedziałku do piątku. Ten bezpłatny numer, można wybrać także z każdego automatu telefonicznego. Jak zaznaczyła Rzecznik - jesli pacjent zrealizuje sporną receptę, nie będzie możliwości zwrotu pieniędzy.

Procedura interwencyjna najlepiej sprawdzi się, gdy chodzi o placówki, które mają podpisane umowy z NFZ-tem. Gorzej, gdy pacjent otrzyma wadliwą receptę w prywatnym gabinecie, choć leki refundowane przysługują też osobom, które są ubezpiecznone w NFZ, a leczą się prywatnie. Jeśli lekarz nie będzie chciał wypisać takiej recepty, to najlepiej zmienić lekarza - powiedziała Krystyna Barbara Kozłowska.

Rzecznik Praw Pacjenta uznała planowany protest za _ mało etyczny _. Kozłowska podkreśliła, że jeśli pacjent ma prawo do leków refundowanych, to powinien je otrzymać. Dodała, że w szczególnie trudnej sytuacji mogą się znaleźć pacjenci, który biorą leki przez dłuższy czas. Może się bowiem okazać, że leki te od 1 lipca będą droższe.

Rzecznik przyznała, że chorym może być trudno uzyskać to, co im się należy. Dodała, że lekarze nie mają prawa protestować w taki sposób, aby cierpieli pacjenci. Konflikt powinien być rozwiązany między lekarzami a ministerstwem zdrowia, bez mieszania w to pacjentów - powiedziała Krystyna Barbara Kozłowska.

Czytaj więcej w Money.pl
Spór o leki refundowane trwa. Co z Arłukowiczem? Naczelna Rada Lekarska grozi, że lekarze będą wypisywać recepty tylko na leki pełnopłatne.
Lekarze o proteście. Znów ucierpią pacjenci? Samorząd lekarski domaga się zmiany zarządzenia byłego prezesa NFZ w sprawie kar za błędy w receptach refundowanych.
Czeka nas kolejny kryzys? Lekarze apelują o... Chcą interwencji w sprawie umów z NFZ na wypisywanie recept refundowanych. Domagają się wycofania z nich zapisów o karach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)