Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
leki
12.04.2012 13:55

Leki należą się pacjentom? Walczą w sądach o swoje prawa

Będą kolejne pozwy do sądów dotyczące utrudniania pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Soleilc/Dreamstime)

Będą kolejne pozwy dotyczące utrudniania pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii.

Mecenas Bartłomiej Kuchta, który prowadzi sprawę Doroty Zielińskiej powiedział, że ma kolejne prośby pacjentów o zajęcie się ich sprawami. Sąd we Wrocławiu nakazał szpitalowi leczenie Doroty Zielińskiej nowoczesnym lekiem na czas rozprawy sądowej.

Mecenas Kuchta powiedział IAR, że zajmie się dwiema sprawami na około 30, które do niego napłynęły. Jedna z nich dotyczy leczenia chorego na schorzenie reumatyczne, który sam finansował swoje dotychczasowe leczenie i w związku z tym nie może być objęty programem terapeutycznym. Program umożliwia leczenie nowoczesnymi lekami, których nie ma na liście refundacyjnej. Druga sprawa dotyczy choroby gastrologicznej, w której pacjentka została wykreślona z udziału w programie terapeutycznym.

Rafał Szymczak z Fundacji Aktywnych Pacjentów _ Argus _ podkreśla, że utrudniony dostęp w naszym kraju do nowoczesnego leczenia powoduje, iż koszty finansowe i społeczne są wyższe niż droga terapia.

Szymczak przekonuje, że państwo miałoby korzyści z leczenia nowoczesnymi lekami, które opóźniają albo etap niepełnosprawności lub pozwalają go uniknąć_ . - Zdarza się, że młodzi ludzie w wieku 40 lat zmuszeni są do korzystania z renty inwalidzkiej zamiast pracować i płacić składki na N _FZ - podkreślił.

Szymczak dodał, że Fundacja zajmie się obliczeniem szczegółowych kosztów i korzyści zastosowania nowoczesnych terapii.

Tagi: leki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz