Notowania

Przejdź na
onkologia
14.05.2012 16:57

Leki do chemioterapii w prokuraturze. Jest śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie niedopełnienia przez resort zdrowia obowiązku zapewnienia chorym leków onkologicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia przez resort zdrowia obowiązku zapewnienia chorym leków onkologicznych. Prokurator chce przesłuchać urzędników ministerstwa.

Poinformował o tym rzecznik prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura, potwierdzając informację radia RMF FM. Jak powiedział, prokuratura w ramach postępowania sprawdzającego zwracała się do ministerstwa o wyjaśnienie sytuacji z kwietnia, gdy media doniosły, że z powodu zawirowań w systemie dostaw leków z zagranicy cierpiący na choroby nowotworowe nie mają dostępu do leków onkologicznych, co powodowało nawet niekiedy przerwy w chemioterapii.

_ - Otrzymaliśmy z ministerstwa pewne wyjaśnienia. Teraz prokurator będzie chciał przesłuchać przedstawicieli resortu. Na razie mogę ujawnić tylko tyle _ - powiedział prokurator Ślepokura. Śledczy będą chcieli także uzyskać z ministerstwa dokumenty dotyczące tej kwestii.

Wszczęte w poniedziałek śledztwo opiera się o art. 231 Kodeksu karnego, który stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W kwietniu pacjenci zgłaszali problemy związane z dostępem do chemioterapii w niektórych szpitalach. Miały one związek z ograniczeniem produkcji cytostatyków przez austriacką firmę. Było to spowodowane zmianami technologicznymi. Ministerstwo Zdrowia informowało, że problemy wystąpiły także w innych państwach UE.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślał, że resort dopełnił wszystkich obowiązków. Informację o możliwych problemach z produkcją leków, którą otrzymał od firmy, przekazał m.in. dyrektorom instytutów onkologicznych. Arłukowicz wielokrotnie przypominał, że szpitale mogą sprowadzać brakujące leki w ramach importu docelowego.

20 kwietnia do Polski trafił pierwszy transport deficytowych cytostatyków. Resort zdrowia zapowiedział kolejne.

Czytaj więcej w Money.pl
Do Polski trafią kolejne leki onkologiczne Rozmawiamy z koncernami produkującymi leki onkologiczne, do Polski trafią kolejne dostawy - zapewnił dziś minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Co z brakującymi lekami? Nie będzie łatwo Minister poleca szpitalom występować do NFZ o uruchomienie procedury importu docelowego, ale Fundusz nie może tego zrobić. Dlaczego?
Skandal u Arłukowicza. Wiedział od pół roku Ministerstwo Zdrowia się skompromitowało - grzmią eksperci branży medycznej. Pół miliona Polaków żyje w strachu.
Tagi: onkologia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz