Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lekarze zamkną gabinety? Nowa wojna z NFZ

0
Podziel się:

Poszło o nieubezpieczonych. Fundusz pozbawi ich dostępu do leczenia - ostrzegają lekarze rodzinni.

Lekarze zamkną gabinety? Nowa wojna z NFZ
(Maj/Reporter)

Lekarze rodzinni nie zgadzają się na warunki Narodowego Funduszu Zdrowia. Trwają przygotowania do przedłużenia umów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na 2014 rok. NFZ zaproponował, że wprowadzi mieszane finansowanie świadczeń medycznych w POZ. Od Nowego Roku NFZ nie będzie płacił lekarzom za pacjentów negatywnie zweryfikowanych przez system eWUŚ.

Na zdjęciu Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

Doktor Wojciech Perekitko z Porozumienia Zielonogórskiego mówi, że lekarze nie zgodzą się, by Fundusz weryfikował deklaracje pacjentów za pomocą systemu eWUŚ i centralnego wykazu ubezpieczonych. _ - Oznacza to, że nie zapłaci tak zwanej stawki kapitacyjnej za 7 i pół procent pacjentów. Fundusz pozbawi części pacjentów dostępu do lekarza rodzinnego - _ podkreśla.

Agnieszka Pachciarz - prezes Narodowego Funduszu Zdrowia mówi, że warunki umów są w fazie uzgodnień. _ - Deklaracje, że ktoś czegoś nie podpisze, jeszcze przed poznaniem dokumentu, wydaje się zła taktyką negocjacyjną. Wydaje mi się, że to tylko straszenie pacjentów tym, że gabinety będą zamknięte - _ powiedziała Pachciarz.

Siedmiu na stu dorosłych Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego - wynika z kontroli pacjentów w elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Oznacza to, że prawa do bezpłatnego leczenia nie aż ponad dwa miliony osób. Najwięcej takich osób jest w województwie opolskim i zachodniopomorskim, gdzie co 10 mieszkaniec nie ma takich świadczeń. Tylko w Zachodniopomorskim jest 170 tysięcy osób, które widnieją w kartotekach przychodni a nie są ubezpieczone w NFZ. Biorąc pod uwagę, że według danych GUS w Polsce jest około 30 mln osób powyżej 18 roku życia, oznacza to, że bez ubezpieczenia pozostaje około 2 milionów ludzi. Brak zgłoszenia do ubezpieczenia będzie oznaczać w eWUŚ-iu czerwone światło

Od początku 2014 roku NFZ nie będzie płacił lekarzom za takie właśnie przypadki. Pieniądze te zostaną przeznaczone na konkretne zadania profilaktyczne dla dorosłych i dzieci, które będą realizować lekarze rodzinni, położne, pielęgniarki środowiskowe i szkolne.

Lekarze rodzinni narzekają, że Fundusz chce zwiększyć lekarzom biurokratyczne obowiązki oraz narzucić wykonywania badań profilaktycznych u pacjentów.

Medycy ostrzegli, że nie podpiszą kontraktów

NFZ zaproponował, że od 2014 r. wprowadzi mieszane finansowanie świadczeń medycznych w POZ - oprócz tzw. stawki kapitacyjnej dodatkowo płatna ma być część świadczeń, np. wykonanie bilansów zdrowia u dzieci. Jednocześnie Fundusz zapowiedział, że NFZ nie będzie już płacił za pacjentów wykazanych w systemie eWUŚ jako nieubezpieczeni, a listy aktywne pacjentów przypisanych do lekarza POZ zostaną zweryfikowane.

System finansowania POZ opiera się na stawce kapitacyjnej, tzn. lekarz POZ otrzymuje stałą stawkę za każdego pacjenta, który złożył deklarację wyboru tego lekarza. Lekarz może mieć zapisanych na liście maksymalnie 2750 pacjentów. Podstawowa stawka za pacjenta miesięcznie wynosi 8 zł, zaś w przypadku niektórych pacjentów stawka ta jest większa. Np. za pacjenta, któremu udzielono porady w związku z leczeniem cukrzycy lub chorób układu krążenia, stawka ta jest trzykrotna, a w przypadku dzieci do 6. roku życia mnożona jest przez 1,6; zaś w przypadku osób w wieku powyżej 65. roku życia - 1,8.

Od 1999 r., gdy poprzez składanie deklaracji wybierani byli lekarze POZ, listy aktywne pacjentów nie były weryfikowane pod względem statusu ubezpieczenia. Tymczasem to na podstawie tych list NFZ płaci lekarzowi stawkę kapitacyjną, mimo że np. cześć osób wyemigrowała i opłaca ubezpieczenie zdrowotne w innym kraju.

Fundusz jeszcze przed wprowadzeniem systemu eWUŚ (od 1 stycznia 2013 r.) podkreślał, że ten system pozwoli zweryfikować uprawnienia pacjentów do ubezpieczenia zdrowotnego, co doprowadzi do aktualizacji aktywnych list pacjentów.

Według prezes NFZ Agnieszki Pachciarz _ Fundusz wobec POZ za zgodą ministerstwa zdrowia zastosował pewien okres abolicji, jednak po kilku miesiącach funkcjonowania systemu eWUŚ i uporządkowaniu Centralnego Wykazu Ubezpieczonych okazało się, że ok. 7 proc. pacjentów, to osoby, które nie płacą składki zdrowotnej _. Fundusz zaproponował więc lekarzom, że w umowach na 2014 r. nie będzie już płacił za pacjentów wykazanych w systemie eWUŚ jako nieubezpieczeni.

_ - Byliśmy świadomi, że to będzie budziło pewne emocje wśród lekarzy POZ, ponieważ dobrze dostawać siedem procent za pacjentów nieubezpieczonych i niechodzących do doktora _ - oceniła Pachciarz. Podkreśliła, że pieniądze te zostaną przeznaczone na POZ, ale w inny sposób; jako dodatkowe stawki za konkretne wykonane świadczenia, np. bilanse dla dzieci, czy bilanse dojrzałego człowieka.

_ - Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś wyświetli się na czerwono i złoży oświadczenie, że jest ubezpieczony. My wówczas za tego pacjenta za ten miesiąc będziemy płacili _ - zapewniła prezes NFZ. Lekarze rodzinni są przeciwni proponowanym rozwiązaniom i zapowiadają, że nie podpiszą umów z NFZ na 2014 r. Krytykują też projekt zarządzenia wprowadzający mieszane finansowanie, m.in. z powodu kolejnych _ biurokratycznych obowiązków _. Takie stanowisko prezentują organizacje zrzeszające lekarzy rodzinnych: Porozumienie Zielonogórskie, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).

Według eksperta z Porozumienia Zielonogórskiego dr. Tomasza Zielińskiego istnieje obawa, że _ NFZ nie płacąc za osoby niewykazane w systemie, zabierze z finansowania POZ więcej, niż odda finansując dodatkowe świadczenia _. Ponadto według lekarzy, pieniądze ze stawki kapitacyjnej za pacjentów, którzy nie skorzystali z wizyty, przeznaczane są na tych pacjentów, którzy wymagali np. bardziej kosztownych badań diagnostycznych.

Lekarze zwracają też uwagę, że system eWUŚ zawiera wiele błędów i nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Według prezes PPOZ Bożeny Janickiej eWUŚ wyświetla na czerwono m.in. matki na urlopach macierzyńskich i ich dzieci, osoby na długich zwolnieniach lekarskich i na świadczeniach rehabilitacyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze krytykują projekt NFZ i grożą... Środowiska lekarskie, krytycznie odniosły się do projektu zarządzenia NFZ wprowadzającego mieszane finansowanie świadczeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
Będzie refundacja leczenia za granicą, ale... Chcesz się leczyć w Niemczech? Minister zdrowia przygotuje wykaz świadczeń, za które pacjenci będą mogli starać się o zwrot pieniędzy.
"Propozycje NFZ groźne dla pacjentów" Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia odrzucają proponowane przez NFZ warunki umów na 2014 r.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)