Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lekarz
23.06.2008 11:01

Lekarze skarżą się do Trybunału

Chodzi o - dyskryminujące zdaniem związkowców - przepisy dotyczące dyżurów medycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy z ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, dotyczące dyżuru medycznego. W ocenie związku, są one niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli. *

OZZL podkreśla w uzasadnieniu wniosku do TK, że przepisy ustawy, _ ustanawiające definicję dyżuru medycznego, jako pojęcia odrębnego od pojęcia pracy w godzinach nadliczbowych są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli i zakazem dyskryminacji przez to, że pozwalają na nieobjęcie lekarzy pełniących dyżury medyczne powszechnie obowiązującym limitem rocznym godzin nadliczbowych _.

Związek zaznacza, że powoduje to zwiększenie tygodniowej normy czasu pracy dla lekarzy do 48 godzin. Przypomina także, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy, tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi w Polsce 40 godzin. - _ Nie ma w żadnym przepisie szczególnym wyłączenia lekarzy z powszechnie obowiązującego tygodniowego wymiaru czasu pracy _ - dodaje OZZL i podkreśla, że zgodnie z kodeksem pracy, obowiązuje roczny limit 150 godzin nadliczbowych.

- _ Dyżury medyczne, pełnione przez lekarzy na podstawie ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, są wliczane do czasu pracy, a ponieważ są wykonywane po normalnych godzinach pracy - stanowią faktycznie pracę w godzinach nadliczbowych _ - napisano w uzasadnieniu.

OZZL przypomina, że roczny limit godzin nadliczbowych, wprowadzony do przepisów kodeksu pracy spełnia funkcję ochronną, a jego celem jest ochrona pracowników przed nadmierną ilością godzin pracy. Związkowcy podkreślają, że pomimo tego, praca lekarzy w czasie dyżurów medycznych nie jest objęta limitem 150 godzin w roku.

Tagi: lekarz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz