Notowania

polska służba zdrowia
29.12.2012 14:20

Lekarze powinni pomóc pacjentom zapoznać się ze świadczeniem eWUŚ

Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*O zaangażowanie w pomoc pacjentom w poznawaniu nowego elektronicznego systemu weryfikacji uprawnień do świadczeń eWUŚ, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia - zaapelował minister Bartosz Arłukowicz w liście do lekarzy, pielęgniarek i pracowników ochrony zdrowia. *

Arłukowicz podkreślił, że nowe rozwiązanie ma ułatwić i przyspieszyć potwierdzanie uprawnień do świadczeń. _ - Wymagania formalne i biurokratyczne przekształcamy w większe zaufanie do pacjentów. Od 1 stycznia 2013 r. zamiast biurokratycznych formalności wystarczy numer PESEL, a w wyjątkowych sytuacjach oświadczenie pacjenta. Po raz pierwszy, dzięki technice informatycznej, możemy tak wyraźnie pokazać, że liczy się przede wszystkim pacjent, dopiero później dokument _ - napisał minister zdrowia.

Dodał, że nowy system ma być wygodniejszy dla pacjenta. _ - Jak każda nowość, wymaga jednak dokładnego poznania. To dzięki państwa zaangażowaniu nowy system może szybko stać się zrozumiały i łatwy do zaakceptowania przez wszystkich _ - podkreślił Arłukowicz.

Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia dołoży wszelkich starań, by pomóc w swobodnym posługiwaniu się systemem eWUŚ. _ - Jednocześnie proszę was o to, abyście pomogli swoim pacjentom odnaleźć się w nowym systemie i zrozumieć, jak on działa. Zachęcam do korzystania z dostępnych źródeł informacji - infolinii i stron internetowych. Zadawajcie nam pytania i poinformujcie, proszę, o tej możliwości swoich pacjentów _ - czytamy w liście ministra.

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zacznie obowiązywać od 1 stycznia i umożliwi placówkom służby zdrowia (mającym umowy z NFZ) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Dzięki eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA).

Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. Gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, także bez dokumentów ubezpieczeniowych będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia, że posiadamy uprawnienie.

Czytaj więcej w Money.pl
To może być rewolucja w służbie zdrowia Podczas wizyty u lekarza nie trzeba będzie okazywać potwierdzenia ubezpieczenia; wystarczy PESEL i np. dowód.
Arłukowicz w 5 krokach chce naprawić system Likwidacja centrali NFZ i powołanie nowoczesnej agencji do wyceny procedur - to m.in. plany ministerstwa zdrowia, które przedstawił szef resortu Bartosz Arłukowicz.
Ułatwienia dla pacjentów. Zobacz, od kiedy Minister zdrowia podkreślił, że pacjenci będą mogli legitymować się w przychodni tylko dowodem osobistym.
Tagi: polska służba zdrowia, bartosz arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz